Dodatkowe dni wolne to straty dla pracodawcy?

Organizacje pracodawców co pewien czas wszczynają larum i narzekają na straty, jakie polskiej gospodarce przynoszą dodatkowe dni wolne od pracy i długie weekendy. Czy rzeczywiście Polacy wypoczywają więcej niż pozostali Europejczycy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dodatkowe dni wolne to straty dla pracodawcy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

11 maj 2015 14:59


Ostatnia majówka nie była dla nas zbyt łaskawa – większość z nas mogła liczyć na 3 dni wolnego, z czego dwa przypadły w sobotę i niedzielę więc mogliśmy zapomnieć o długim weekendzie. W kolejnych miesiącach, podczas przerw świątecznych, sytuacja również nie wygląda najlepiej – tegoroczny kalendarz nie jest zbyt łaskawy dla osób, które lubią celebrować długie weekendy. Przykładowo 26 grudnia wypada w tym roku w sobotę, a 1 listopada w niedzielę.

Czy 12 dodatkowych, pozaurlopowych dni wolnych w roku, to rzeczywiście tak dużo? 40-godzinny tydzień pracy obowiązujący w Polsce plasuje nas w gronie jednych z najbardziej pracowitych narodów w Europie. Przykładowo Holendrzy pracują w tygodniu średnio 29 godzin, Duńczycy i Norwegowie 33 godz., Irlandczycy 34 godz., a Niemcy, Szwajcarzy i Belgowie po 35 godzin. Z danych OECD wynika, że dłużej od Polaków w Europie pracują Grecy – w tygodniu średnio po 42 godziny.

Cypryjczycy lubią świętować, a Niemcy urlopować

Okazuje się, że pula 12 ustawowych, dodatkowych dni wolnych od pracy w Polsce wcale nie jest czymś wyjątkowym i plasuje nas w unijnej średniej. Na szczycie tego rankingu znajdują się Cypryjczycy, którzy mogą liczyć na 17 dodatkowych dni wolnych. W Bułgarii, na Węgrzech i Łotwie takich dni jest natomiast 15. Pod tym względem, w najgorszej sytuacji w Europie są Anglicy i Hiszpanie – w tych krajach dodatkowych, ustawowych dni wolnych od pracy poza urlopem, jest zaledwie 8. Na mniejszą, niż w Polsce ilość wolnych dni mogą również liczyć np. Holendrzy i Grecy (10 dni).

Okazuje się więc, że dodatkowy wypoczynek i długie weekendy nie są wcale polską domeną. Co więcej, pracownicy w niektórych krajach europejskich mogą też liczyć na dłuższe, niż w Polsce urlopy. Tak dzieje się np. w Niemczech i w Austrii, gdzie pula urlopu wynosi średnio 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Witold 2015-05-12 14:45:55

A najpracowitszym narodem w Europie są Grecy. Bzdura.