PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach

  • KDS
  • 22 sie 2022 13:22

W sierpniu 2022 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w różnych działach gospodarki kształtował się na poziomie zbliżonym lub niższym do prezentowanego w lipcu – podał GUS. Oznacza to, że w sierpniu w gospodarce przeważały złe nastroje.

Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach
Najgorsze nastroje są w budownictwie oraz przemyśle (fot. Unsplash/ Jason Wong)
REKLAMA

Publikowane przez GUS wskaźniki koniunktury niezmiennie potwierdzają, że nastroje w gospodarce są złe. Najgorsze są w budownictwie oraz przemyśle. Widać to też w twardych danych, tych dotyczących produkcji budowlanej czy przemysłowej. Złą sytuację w tej drugiej gałęzi potwierdzają również dane indeksu PMI.

- Wszystko to składa się na obraz spowolnienia gospodarczego, któremu będą towarzyszyły wzrosty cen i stagnacja na rynku pracy - mówi o konsekwencjach Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, z dodatkowych danych GUS wynika, że średnio trzy czwarte firm nie myśli o zwiększaniu zatrudnienia w najbliższym kwartale. Z kolei średnio ponad połowa przedsiębiorstw decyduje się na podwyżki w związku z narastającą presją inflacyjną.

Czytaj więcej: Kiedy przeciętnie będziemy zarabiać 10 tys. zł?

- Choć nadal czynnikiem przeważającym w odpowiedziach o przyczyny podwyżki jest dobra sytuacja przedsiębiorstwa, co cieszy. Może też być dobrym sygnałem, że nasze firmy przez okres odbicia gospodarczego potrafiły zbudować poduszkę bezpieczeństwa, która w czasie spowolnienia pozwoli im przejść przez nie łagodniej - komentuje Mariusz Zielonka.

Z danych GUS wynika, że w przyszłość z optymizmem patrzą jedynie branże telekomunikacyjno-informatyczna oraz związana z ubezpieczeniami i finansowaniem. To również te sektory, w których najszybciej rośnie zatrudnienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA