×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobry programista to "leniwy" programista

Są jednymi z najbardziej pożądanych pracowników na rynku. Ich przewaga to przede wszystkim wiedza, niezbędna do nadążania za cyfrowo zmieniającym się światem. I choć dziś trudno jest nie wykorzystywać rozwiązań tworzonych przez programistów, to pojawiają się głosy, że oni sami należą do grona bardziej leniwych pracowników. - Paradoksalnie, uważam, że najlepszy programista to właśnie „leniwy programista”, bo zależy mu, aby zrobić coś raz, a dobrze - komentuje Dawid Wójcicki, założyciel i CEO spółki Vee.

Dobry programista to "leniwy" programista
„Leniwe” podejście do pracy i do wykonywanych obowiązków jest cechą charakterystyczną branży IT (fot. Per Loov/Unsplash)
REKLAMA
 • Z „Badania społeczności IT 2022” przeprowadzonego przez Bulldogjob wynika, że rozwój jest jedną z najważniejszych dla programistów rzeczy. Na ten czynnik wskazuje 24 proc. badanych.
 • – Rok w rok powstają nowe technologie, trendy i rozwiązania, które definiują cyfrowy świat. Profesjonaliści pracujący w tych branżach muszą ciągle się edukować, aby zwyczajnie w niej pozostać i utrzymywać swoje zatrudnienie – zauważa Łukasz Biegaj z Unity Group.
 • „Leniwe” podejście do pracy i do wykonywanych obowiązków jest jak najbardziej cechą charakterystyczną dla branży IT. - Najlepszy programista to właśnie „leniwy programista”, bo zależy mu, aby zrobić coś raz, a dobrze - wyjaśnia Dawid Wójcicki.

- Różne badania pokazują, że z punktu widzenia otwartości na zmianę większość programistów ma tak dobrą i ugruntowaną pozycję, że w ogóle się nie uczy. Nie ma otwartości, by nauczyli się dodatkowego języka - taka opinia padła podczas jednej z sesji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zobacz: Kompetencje przyszłości. Oto, co jest teraz kluczem do sukcesu

Czy faktycznie programiści osiadają na laurach?

- IT jest niezwykle dynamiczną branżą. Technologie, które były ważne rok temu, za rok będą zastąpione zupełnie nowymi rozwiązaniami. Aby za nimi nadążyć, profesjonaliści ciągle muszą się edukować i poszerzać swoje horyzonty. Zdarzają się silosy technologiczne, w których można znaleźć zatrudnienie nawet na kilkanaście lat, ale programiści leniwi zawodowo to wyjątek w regule - zauważa Łukasz Biegaj, architekt systemów IT w Unity Group.

Programista chce się rozwijać

Z „Badania społeczności IT 2022” przeprowadzonego przez Bulldogjob.pl wynika, że rozwój jest jedną z najważniejszych dla programistów rzeczy.

Wskazało na niego 24 proc. badanych. Co prawda w 2001 roku na ten czynnik postawiło 34 proc. badanych, jednak nadal chęć nauki nowych rzeczy i nowych wyzwań jest dla programistów priorytetem. 

źródło: bulldogjob.pl
źródło: bulldogjob.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Dobry programista to "leniwy" programista
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Michał 2022-06-14 08:20:28

  Programiści zarabiają za dużo z kilku powodów- nikt poza nimi nie wie, ile czasu zajęło im zrobienie zlecenia. Dwa- uzależnili od siebie firmy w ten sposób, że nic bez nich nie można zrobić. Trzy- pokomplikowali proste sprawy swoim specyficznym językiem- spójrzcie na komendy w telefonach.

  • Ziom 2022-06-14 19:29:58

   To zostań programistą, zarabiaj kasę i się obijaj, jeśli to takie proste :)

  • Chris 2022-06-16 00:32:14

   Nie masz pojęcia o jakich zasobach wiedzy się wypowiadasz.

 • RomekAtomek 2022-06-13 21:47:06

  Czy tego już nie powiedział dawno temu Bill Gates? 🤔

 • Kreatywny Ziomek 2022-06-13 21:16:57

  Pierwszy artykuł z którym się zgadzam, może jedynie określenie leniwy zamieniłbym na kreatywny... Ja co prawda nie jestem programistą, ale też kieruję się podobnymi zasadami. Ważne jest wyznaczanie takich ścieżek wykonywanych czynności, żeby w jak największym stopniu osiągać cel przy minimalnym wkładzie własnym i w możliwie krótkim czasie. Sam nie mógłbym być w 100% Programistą z racji ciągłego siedzenia przed monitorem, co mnie osłabia, ale robię inne rzeczy z zakresu Elektroniki,Mechaniki itp

 • Loco 2022-06-13 19:03:30

  Ten portal wypisuje coraz większe bzdety i głupoty. Komu chcecie się przypodobac ?

 • Bonaducci 2022-06-13 17:34:55

  Jest wielu prawdziwie leniwych programistów, którzy są bolączką inżynierii. Sęk w tym, że programiści pracują zazwyczaj na godziny. Jak zrobisz coś szybciej, to dostaniesz zwykle więcej zadań. Stąd sporo osób woli zrobić coś szybko i byle jak aby dostarczyć i pokazać jak dobrzy są, później spędzić więcej czasu powoli to poprawiając i jeszcze dostawać multum defektów, które będą dzielnie łatać. Jak to wygląda dla kierownictwa? Ten "dobry" potrzebował więcej czasu, zrobił coś i zajmuje się teraz czymś innym, robi jakieś proste rzeczy pewnie. Ten leniwy szybko zrobił coś, co powoduje dużo błędów, więc pewnie jest trudne. I bardzo szybko reaguje na błędy dostarczając poprawki. Patrzcie jak ciężko pracuje!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA