PARTNERZY PORTALU

Dobry lider lubi i słucha ludzi. Pandemia tego nie zmieni

- Dobry lider to taki, który lubi i słucha ludzi - mówi Andrzej Korpak, dyrektor generalny, Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland. Owo słuchanie, mimo technologicznych możliwości, poważnie utrudniła pandemia koronawirusa. Cierpią na tym i zarządzający, i zarządzani.

Dobry lider lubi i słucha ludzi. Pandemia tego nie zmieni
Zdaniem Andrzeja Korpaka podstawą zarządzania jest szacunek do drugiego człowieka
REKLAMA
  • Pandemia koronawirusa z dnia na dzień przeniosła nas do innej rzeczywistości. Trzy miesiące lockdownu i kolejne miesiące z pracą zdalną były, i nie rzadko wciąż są, wyzwaniem dla pracowników i ich przełożonych. 
  • Jedni i drudzy musieli odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Podczas gdy podstawą każdego działania jest współpraca, to kluczowa rola należała do liderów. 
  • Jak mówi Andrzej Korpak, dyrektor generalny Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland, liderowanie w tych czasach jest tak samo trudne, jak w innych czasach.

Jak zarządzać ludźmi w czasach kryzysu i czy wówczas to trudniejsze niż w normalnych okolicznościach? Zdaniem Andrzeja Korpaka, w obu sytuacjach jest to tak samo trudne. 

- Zawsze chodzi o to, by mieć perspektywę i patrzeć, czego ludzie chcą, co mogą i co my możemy im dać. Trzeba traktować wszystkich z szacunkiem - i wtedy oni traktują nas i swoich podwładnych w ten sam sposób. Oczywiście okres koronawirusa był ostrym testem, bo to jest trochę jak stan specjalnego zagrożenia dla firmy, Polski, Europy, świata i wtedy sprawdzaliśmy się trochę w inny sposób, a mianowicie bardziej online, bowiem wtedy nagle straciłem kontakt z ludźmi - powiedział WNP.PL Andrzej Korpak w czasie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jego zdaniem liderowanie polega głównie na tym, że człowiek jest po prostu ze swoimi ludźmi, rozmawia, zachodzą interakcje, a tutaj nagle wszyscy zostali od siebie odcięci. - Ale poradziliśmy sobie i udało nam się przekonać pracowników do koncepcji, które się wówczas rodziły - uważa.

Tak jak wyzwaniem jest zarządzanie online, tak dla wielu trudnością jest praca bez możliwości bezpośredniego kontaktu z przełożonym.  

- Na pewno (podczas lockdownu - przyp. red.) wszystkim brakowało szefa. Koncepcja zarządzania w naszej firmie polega na otwartej komunikacji: mamy okrągłe stoły, jesteśmy ze wszystkimi na “ty”. To familijna atmosfera - oczywiście z pełną dyscypliną pracy. Dla takiej firmy jak nasza to był jeszcze większy szok, bo nagle powstała pustka. Gdyby nie media społecznościowe, byłoby bardzo ciężko - przyznaje Korpak.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobry lider lubi i słucha ludzi. Pandemia tego nie zmieni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA