Dobre perspektywy dla zatrudnienia w branży czystości i ochrony

Analiza rynku pokazuje, że sektor usług utrzymania czystości i ochrony może mieć przed sobą dobre perspektywy, zakładające m.in. opcję zwiększenia zatrudnienia w tych dwóch branżach. Niemal 4 proc. pracujących Polaków znajduje zatrudnienie w firmach sprzątających, u producentów bądź dystrybutorów z branży usług utrzymania czystości, czy też w spółkach zajmujących się fizyczną i techniczną ochroną osób i mienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobre perspektywy dla zatrudnienia w branży czystości i ochrony

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/KW

wnp.pl

22 maj 2013 9:41


Polska Izba Gospodarcza Czystości oraz Polska Izba Ochrony nie ma wątpliwości, że branże te zatrudniające aktualnie około 600 tys. pracowników stanowią naturalny bufor dla gospodarki narodowej w zakresie minimalizowania negatywnych skutków zwolnień na polskim rynku pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki zatrudnianiu na dużą skalę personelu z różnych sektorów i branż, jak również osób słabo wykształconych o niskich kompetencjach zawodowych.

Marek Kowalski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości twierdzi, że punktem wyjścia do zmiany sytuacji na rynku pracy jest konstruktywny dialog, ale nie tylko na linii pracownik - pracodawca, a przede wszystkim w układzie: przedsiębiorca - regulator rynku.

- Niewiele uda się zrobić bez wsparcia instytucji rządowych w zakresie promowania inicjatyw i praktyk zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy. Dlatego tak ważne w dzisiejszych czasach staje się partnerstwo publiczno-prywatne. Ze strony instytucji branżowych mogę zapewnić, że nasz sektor - skupiający przede wszystkim pracowników o niskim i średnim stopniu wykształcenia i przy tym często w wieku przedemerytalnym stanowi doskonałą przeciwwagę dla rynku pełnego młodych i już na starcie bezrobotnych absolwentów uczelni wyższych, dla których od lat brakuje pracy. Dlatego będziemy walczyli o to, by nieprzychylne przedsiębiorcom regulacje prawne nie zaprzepaściły potencjału rynkowego i gospodarczego, którym dysponujemy - dodał prezes Izby.

Polska Izba Gospodarcza Czystości to instytucja zrzeszająca ponad 100 firm sprzątających, producentów, dystrybutorów oraz firmy szkoleniowe i consultingowe branży czystościowej w Polsce. PIGC powstała w październiku.

Z kolei Polska Izba Ochrony zrzesza i reprezentuje firmy z branży fizycznej i technicznej ochrony osób i mienia z terenu całej Polski. Jednym z celów działalności PIO jest reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych i zawodowych zrzeszonych w Izbie podmiotów w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej i usługowej, w tym szczególnie wobec organów państwowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.