×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobre firmy wspomagają liderów, bo przywództwo jest siłą napędową organizacji

Kto stoi za liderem? Czy instynkt przywódcy rodzi się w pracownikach sam, czy to raczej firmy świadomie rozwijają umiejętności i zachowania swojego personelu, aby wspólnie osiągać założone cele? Odpowiedź brzmi: i to, i to.

Dobre firmy wspomagają liderów, bo przywództwo jest siłą napędową organizacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
- Za najważniejszą cechę wybitnych przywódców należy uznać ich zdolność do adaptacji, będącą swoistą mieszanką optymizmu, ambicji, odwagi i wytrwałości. Umożliwia ona liderom obracanie przeciwności losu i wszystkich towarzyszących im stresów na swoją korzyść - mówi o współczesnych top szefach Aleksander Drzewiecki, prezes House of Skills.

W najlepszych organizacjach propozycja awansu przychodzi mniej więcej co trzy lata i jest przemyślana. Ale niektóre firmy nawet już na wcześniejszym etapie zatrudnienia umożliwiają pracownikom udział w ścieżce rozwoju kompetencji zawodowych. Dają szansę na szybkie rozwinięcie skrzydeł, chociaż według specjalistów to i tak wcale nie gwarantuje sukcesu. Bo brak merytorycznego doświadczenia może skutkować tym, że menedżerowie nie wiedzą, jakie są konsekwencje ich decyzji w środowisku biznesowym w długoterminowym okresie.

Zdaniem Agaty Kaczmarskiej, dyrektora HR Aegis Media, w Polsce wciąż mamy do czynienia z tzw. liderami operacyjnymi, którzy mają zrealizować krótkoterminowe zadania, a nie z przywódcami. Najlepsze koncerny oferują przyszłym liderom nie tylko akademię rozwoju zawodowego, ale też ambitne zadania oraz międzynarodowe możliwości.

Ważna wiadomość płynie również z wyników badania Hay Group na temat przywództwa, bo ośmiu na dziesięciu ankietowanych pracowników w tych przedsiębiorstwach, w których stawia się na rozwój kompetencji lidera, twierdzi, że odrzucają oni oferty pracy, które otrzymują od konkurencji. Przede wszystkim cenią sobie możliwości kształcenia się, zwiększania umiejętności w ważnych dla siebie obszarach.

Nagroda idzie do

Czołowe miejsce w światowym rankingu firm najlepszych dla przywództwa zajmuje General Electric. W Polsce organizacja jest na czwartej pozycji, chociaż Lesław Kuzaj, były dyrektor regionalny w Europie Środkowej i Wschodniej, który przepracował w GE 20 lat opowiada, że we wszystkich oddziałach firmy na świecie obowiązuje taka sama kultura organizacyjna.

Oznacza to, że wszędzie wdrożone są te same procedury kadrowe oraz zasady kreowania liderów. Mówi, że 90 proc. ich menedżerów to wychowankowie firmy. Tworząc przyszłych liderów, najpierw selekcjonuje się osoby z dużym potencjałem, które realizują specjalną ścieżkę rozwoju zawodowego oraz biorą udział w programie szkoleń menedżerskich, prowadzonym przez dwa firmowe uniwersytety dla liderów w USA i we Włoszech.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre firmy wspomagają liderów, bo przywództwo jest siłą napędową organizacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA