PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Do you speak...? Znajomość języków obcych ważna jak nigdy

- Poziom umiejętności językowych w Polsce bardzo się zmienił. Mamy coraz więcej osób, które znają język bardzo dobrze, swobodnie prowadzą konwersacje - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl Teresa Sielawa, dyrektor ds. zasobów ludzkich w Nexteer Automotive Poland. Doskonale wie, o czym mówi. Swobodne posługiwanie się językiem obcym jest bowiem w  Nexteer jednym z koniecznych warunków zatrudnienia.

Do you speak...? Znajomość języków obcych ważna jak nigdy
Zdaniem 62 proc. pracowników znajomość języków obcych będzie najbardziej kluczową kompetencją przyszłości (fot. Vlad Hilitanu/Unsplash)
REKLAMA
  • Szacuje się, że co trzecie ogłoszenie ukazujące się na rynku zawiera wymóg znajomości języka obcego. Najczęściej jest to język angielski.
  • Wymóg znajomości angielskiego nie oznacza jednak, że Ci, którzy nie posługują się angielskim na poziomie wyższym niż B2 (wyższy średniozaawansowany stopień znajomości angielskiego), mają mniejsze szanse na zdobycie tu pracy.
  • - W większości kandydaci, którzy się zgłaszają na stanowiska inżynierskie, język mają opanowany na poziomie komunikatywnym - zauważa Teresa Sielawa z Nexteer Automotive Poland.

Z badań Instytutu Badawczego Randstad wynika, że polscy pracownicy są świadomi wagi kompetencji językowych. Z 47. edycji raportu Monitor Rynku Pracy wynika, że zdaniem 62 proc. pracowników to właśnie znajomość języków obcych będzie najbardziej kluczową kompetencją w przyszłości. 

Trend widać na rynku pracy. Szacuje się, że co trzecie ogłoszenie ukazujące się na rynku zawiera wymóg znajomości języka obcego. Najczęściej jest to język angielski.

Z badań platformy do nauki języków obcych Babbel, angielski wymagany jest najczęściej w IT, taki wymóg ma tu co trzeci pracodawca. Na drugim miejscu uplasowała się inżyniera i projektowanie (24 proc.), a zaraz za nim sprzedaż i obsługa klienta (17 proc.) oraz budownictwo i geodezja (15 proc.). W branży przemysłowo-produkcyjnej języka angielskiego wymaga 12 proc. firm. Nieco rzadziej wymagana jest znajomość niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego. 

Przeczytaj: Bez dyplomu się nie obędzie, ale już nie trzeba kończyć magistra

Kandydaci z komunikatywnym angielskim

Nie ma czemu się dziwić. W Polsce działa spore grono firm międzynarodowych, pracownicy muszą działać w międzynarodowych zespołach. Jednym z wielu przykładów jest firma Nexteer Automotive.

- W większości kandydaci, którzy się zgłaszają na stanowiska inżynierskie, język mają opanowany na poziomie komunikatywnym. Nasza firma pracuje w środowisku międzynarodowym, wśród naszych zespołów mamy pracowników z Brazylii, Indii, mamy bezpośredni kontakt z inżynierami ze Stanów Zjednoczonych. Język obcy jest zatem używany na co dzień - wyjaśnia Teresa Sielawa, dyrektor ds. zasobów ludzkich w Nexteer Automotive Poland. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do you speak...? Znajomość języków obcych ważna jak nigdy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA