Niekonstytucyjne jest ograniczenie dla osób powyżej 35 lat, które zamyka im dostęp do aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej; zaś dla osób powyżej 40 lat do aplikacji uzupełniających - uważa RPO, który w sprawie skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

- Obecnie aplikantem aplikacji sędziowskiej albo aplikacji prokuratorskiej może zostać wyłącznie osoba, która nie ukończyła w dniu przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu 35. roku życia.
- Z kolei aplikantem uzupełniającej aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, przeznaczonej dla referendarzy sądowych, asystentów sędziego lub asystentów prokuratora, może zostać osoba, która nie ukończyła 40. roku życia.
- Jednak - jak wskazał Rzecznik - argumentów na wprowadzenie takiego limitu w 2018 r. nie przedstawiono.
- Od momentu utworzenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury droga do uzyskania zawodu sędziego jest coraz bardziej ograniczana. (...) Wprowadzenie limitów wiekowych przy przyjęciu na aplikację sędziowską lub prokuratorską jeszcze bardziej utrudnia dostęp do uzyskania zawodu sędziego - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wniosku.
Jak podkreśla RPO "niektóre osoby dopiero po osiągnięciu wskazanego w ustawie progu wiekowego mają możliwość podjęcia dalszego rozwoju zawodowego" i może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak na przykład konieczność zgromadzenia odpowiednich oszczędności finansowych, by podjąć dalszą naukę, czy też pozostawanie na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim.
W związku z tym RPO Marcin Wiącek, do którego wpływały skargi w tej kwestii, zaskarżył niedawno do TK dwa przepisy z ustawy o KSSiP. Jak przypomniał przepisy te weszły w życie na mocy jednej z nowelizacji ustawy o KSSiP i obowiązują od lata 2018 r. - Wcześniej ustawa nie przewidywała ograniczeń wiekowych dla kandydatów. Mimo że KSSiP utworzono w 2009 r., to dopiero po 9 latach zdecydowano się na wprowadzenie takiego limitu - podkreślił Rzecznik.
Czytaj też: Na Podkarpaciu poprawia się sytuacja na rynku pracy
Obecnie aplikantem aplikacji sędziowskiej albo aplikacji prokuratorskiej może zostać wyłącznie osoba, która nie ukończyła w dniu przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu 35. roku życia. Z kolei aplikantem uzupełniającej aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, przeznaczonej dla referendarzy sądowych, asystentów sędziego lub asystentów prokuratora, może zostać osoba, która nie ukończyła 40. roku życia.

KOMENTARZE (0)