PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Do Norwegii nam daleko. Rada nadzorcza polskiej firmy to nadal męski świat

  • Autor: GP
  • 13 lip 2017 10:19

Na świecie, i podobnie w Polsce, kobiety są w widocznej mniejszości w radach i ciałach kompetencyjnych spółek. Nad Wisłą tylko 15,2 proc. członków rad to przedstawicielki płci pięknej.

Do Norwegii nam daleko. Rada nadzorcza polskiej firmy to nadal męski świat
Adobe Stock
REKLAMA

• W Unii Europejskiej udział kobiet w ciałach decyzyjnych wynosi 25 proc. 

• Obecność kobiet uzasadnia się ich pozytywnym wpływem na praktyki w przedsiębiorstwach. Zapewniają kreatywność i dobrą motywację.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Warto także zaznaczyć, że kobiety wspomagają się bardziej niż mężczyźni. Jeśli w zarządzie jest kobieta można się spodziewać, że w podległych jej jednostkach jest kobiet więcej. 

• Badanie omawiane przez ekspertów Deloitte obejmowało różnorodności płciową w zarządach firm z 44 krajów.

 

Z piątej edycji raportu „Women in the Boardroom: A Global Perspective”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że kobiety globalnie zajmują 15 proc. miejsc w zarządach, o 3 pp. więcej niż dwa lata wcześniej.

W Polsce kobiety mają 15,2 proc. udziału w radach nadzorczych i stoją na czele 6,3 proc. zarządów firm spośród ponad 480 spółek giełdowych z rynku głównego. Z analizy Deloitte wynika również, że obecność kobiety na stanowisku prezesa lub dyrektora generalnego wpływa znacząco na wzrost liczby kobiet zasiadających w zarządzie danej firmy.

Czytaj też: Matka, kobieta, dobrym prezesem? "Mam czwórkę dzieci, nie widzę przeszkód"

Na świecie

Analiza Deloitte obejmuje 64 kraje. Wynika z niej, że odsetek kobiet, członkiń zarządów na całym świecie wynosi zaledwie 15 proc. W europejskich spółkach wskaźnik ten wynosi 22,6 proc. Najlepszy wynik osiągnęły norweskie firmy, w zarządach których kobiety zajmują aż 42 proc. miejsc. Spośród krajów Unii Europejskiej w jedynie dziesięciu kobiety stanowią średnio co najmniej 25 proc. członków zarządu. Są to Belgia, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Łotwa, Holandia, Finlandia, Szwecja oraz Wielka Brytania (stan na kwiecień 2016).

Dla porównania w USA średni odsetek kobiet w zarządach wynosi 14,2 proc. Najsłabiej pod tym względem wypadły firmy południowoamerykańskie i azjatyckie, w których kobiety stanowią jedynie odpowiednio 7,2 i 7,8 proc. członków zarządu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do Norwegii nam daleko. Rada nadzorcza polskiej firmy to nadal męski świat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA