PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Do 1,05 mld zł spadły w pandemii zaległości firm oferujących zakwaterowanie

  • Autor: PAP/AKC
  • 18 paź 2021 6:30

Zadłużenie firm oferujących zakwaterowanie nieznacznie spadało w pandemii do 1,05 mld zł z 1,12 mld zł na starcie koronakryzysu, ale firm z problemami przybyło, głównie na Podlasiu, w Świętokrzyskiem, na Opolszczyźnie i Mazowszu - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Do 1,05 mld zł spadły w pandemii zaległości firm oferujących zakwaterowanie
Branża obawia się kolejnych ograniczeń sanitarnych (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK pokazują, że podmioty zajmujące się zakwaterowaniem zanotowały nieznaczny spadek kwoty nieuregulowanego na czas zadłużenia z 1,12 mld zł w marcu 2020 r., przez 1,07 mld w sierpniu minionego roku, do 1,05 mld zł w analogicznym miesiącu bieżącego roku.
  • Wzrosła natomiast liczba firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych), które nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań w terminie.
  • W momencie wybuchu pandemii było ich 1663, a w sierpniu 2021 r. 1728.

Przez 16 miesięcy pandemii ubyło przedsiębiorstw noclegowych z zaległościami w kujawsko-pomorskim, lubuskim i podkarpackim, z kolei przybyło znacząco na Podlasiu, w Świętokrzyskiem, na Opolszczyźnie i Mazowszu - wynika z danych BIG InfoMonitor.

W województwach opolskim i mazowieckim widać też najwyższy odsetek firm niepłacących w terminie kontrahentom i bankom. Kłopoty płatnicze mają również firmy z branży w woj. łódzkim i wielkopolskim. Rozpowszechnienie problemów przekłada się na wysokość zaległości - ponad 100 mln zł mają do zwrotu podmioty z woj. łódzkiego, mazowieckiego, a także dolnośląskiego i małopolskiego.

Gorzej koronakryzys odbił się na turystyce, której zadłużenie w pierwszej fazie pandemii wzrosło o połowę, z 81 mln zł do prawie 120 mln zł, by z czasem spaść do 108 mln zł.

Liczba firm turystycznych z kłopotami płatniczymi wzrosła od marca zeszłego roku o 40 podmiotów do 944. Wśród ogółu firm związanych z turystyką najczęściej problemy z płynnością finansową mają te działające na Śląsku, Opolszczyźnie i Mazowszu. Podmioty z Mazowsza odpowiadają też za połowę zaległości całej branży turystycznej.

Czytaj też: Hotelarze nie chcą lockdownu jesienią

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zwrócił uwagę, że lockdown i późniejsze ograniczenie liczby gości spowodowały, że przedsiębiorstwa nastawione na turystykę istotnie mocno odczuły skutki pandemii. "Wobec skali problemów z jaką się zderzyły, wzrost zaległości w płatnościach na rzecz dostawców i banków w sumie nie przedstawia się aż tak dramatycznie, jak można było się spodziewać" - ocenił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do 1,05 mld zł spadły w pandemii zaległości firm oferujących zakwaterowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA