PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dlaczego polscy przedsiębiorcy wolą się spierać w sądzie niż mediować

W krajach zachodnich na dziesięć spraw dziewięć jest rozwiązywanych w drodze mediacji, w Polsce jedna. Sąd w w Stavengien w Norwegii przekazał w ub. roku 90 proc. spraw do mediacji, podczas gdy w Sądzie Okręgowym w Białymstoku odsetek takich spraw wyniósł tylko 3,3 proc. W ciągu ostatnich czterech lat przed Wschodnim Sądem Arbitrażowym odbyła się tylko jedna rozprawa. Dlaczego polscy przedsiębiorcy wolą się spierać niż dogadywać? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu "Mediacje i Arbitraż" podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.  

Dlaczego polscy przedsiębiorcy wolą się spierać w sądzie niż mediować
Dla polskiego przedsiębiorcy, podobnie jak dla większości społeczeństwa, liczy się wyrok sądu. Nawet jeśli nie można go wyegzekwować (Fot. Kinicz/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA
  • Dane statystyczne zadziwiają - mediacja gospodarcza w Polsce kuleje i nie ma szansy na szybką poprawę w tym zakresie.
  • Upowszechnienie mediacji i arbitrażu jako alternatywnych dla sądu sposobów rozwiązywania sporów wymaga zmian mentalnościowych, a to z kolei czasu.
  • Rozszerzenie zakresu mediacji o sprawy podatkowe, wprowadzenie obowiązkowej mediacji w sprawach gospodarczych i pracowniczych oraz edukowanie i przekonywanie to podstawowe pomysły na przełamanie barier rozwoju mediacji w Polsce. 

 „Mediacje i Arbitraż“ to temat panelu, który towarzyszył Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu. Dyskusja prowadzona przez Tomasza Kałużnego, sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku i mediatora, była pełna emocji i troski, zwłaszcza gdy dotyczyła sporów gospodarczych. Wbrew pozorom bowiem, to właśnie promowana od wielu lat mediacja gospodarcza bardzo słabo się rozwija, podczas gdy mediacje w sprawach rodzinnych i cywilnych odnotowują stałe, szybkie wzrosty.

- Czy przyszłość wymaga zmiany naszej mentalności? Czy nasza świadomość prawna koresponduje ze zmianami polityczno-gospodarczymi w kraju? – pytał sędzia Kałużny zgromadzonych na sali przedstawicieli świata nauki, wymiaru sprawiedliwości i biznesu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tomasz Kałużny, sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku
Tomasz Kałużny, sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dlaczego polscy przedsiębiorcy wolą się spierać w sądzie niż mediować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA