×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dlaczego niektórzy pracownicy nigdy nie wypowiedzą się źle o pracodawcy

  • Autor: PM
  • 17 mar 2023 15:51

Nowe amerykańskie prawo uniemożliwia firmom uciszanie byłych pracowników wypowiadających się publicznie na temat ich doświadczeń zawodowych. To dobra zmiana, ale niewystarczająca.

Dlaczego niektórzy pracownicy nigdy nie wypowiedzą się źle o pracodawcy
Eksperci i byli pracownicy są sceptyczni co do tego, czy wprowadzona zmiana faktycznie wpłynie na istniejącą kulturę w wielu organizacjach (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Stosowanie zapisów o zachowaniu poufności jest częstym zabiegiem stosowanym przez pracodawców w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu unikają oni szerzenia się "złej prasy" o swoich firmach. Wprowadzone zmiany prawne mają zapobiegać takim praktykom.
  • Mówienie źle o byłym pracodawcy jest traktowane przez pracowników jako temat tabu i działanie, które nie pomoże, kiedy szuka się nowej pracy.
  • Zmiany są oceniane przeważnie pozytywnie. Część środowisk prawniczych oraz głównych zainteresowanych – pracowników – jest jednak sceptyczna. Nie uważają, że przyniosą rewolucję w myśleniu.

Pod koniec 2022 roku Kim, pracownica techniczna, została zwolniona z pracy.

– Moja oferta odprawy była dość hojna, ale aby ją otrzymać, podpisałam długą umowę, mówiącą, że nie będę opowiadać o niczym, co wydarzyło się podczas mojej pracy w firmie Przedstawiono mi ją jako prosty protokół, dokument, który każdy, kto opuścił firmę, musiał podpisać. I tak naprawdę nie myślałam o tym zbyt wiele – wyjaśnia Kim.

Jednak od czasu podpisania przez Kim dokumentu warunki wokół powszechnych w przedsiębiorstwach klauzul o niedyskredytowaniu pracodawcy uległy zmianie. W lutym amerykańska Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy (NLRB) ogłosiła, że większość firm nie może już zakazywać pracownikom publicznego dzielenia się negatywnymi uwagami na temat byłych pracodawców. Federalna agencja NLRB ustaliła również, że pracodawcy nie mogą powstrzymać byłego pracownika przed dzieleniem się wysokością odprawy i charakterem konkretnej umowy.

Prawo to zostało ogłoszone zwycięstwem pracowników, ponieważ ma na celu ochronę ich zdolności do publicznego udostępniania warunków pakietu odpraw. Decyzja ta to krok w kierunku ustanowienia przejrzystości w kulturze korporacyjnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dlaczego niektórzy pracownicy nigdy nie wypowiedzą się źle o pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek 2023-03-19 14:47:55

    W Polsce za prawdę pracodawca może Cię pozwać za zniesławienie. Taką mamy kulturę pracy... .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA