Dlaczego mężczyźni mogą być lepszymi HR-owcami niż kobiety

• 72 proc. członków brytyjskiego zrzeszenia zawodowego (HR UK) to kobiety, a 28 proc. stanowią mężczyźni – wynika z danych Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD).
• Podobnie jest w Polsce. Na każdego mężczyznę wyrażającego chęć pracy w human resources przypada 2,3 kobiety – podaje raport Pracuj.pl.
• Działy HR zdecydowanie są zdominowane przez kobiety.
• Zapytaliśmy męskich przedstawicieli branży o źródło zjawiska oraz o wartości, które mężczyźni wnoszą do tego damskiego świata.

Autor: Jakub Prokop 19 lip 2016 13:08

REKLAMA

Tomasz Kuśnierz, kierownik działu zarządzania personelem w kopalni soli Wieliczka:

– Widocznie funkcjonuje ciągle stereotyp „kobiety z HR-ów” czy wręcz „kadrowej”. Tylko w branży szkoleniowej towarzystwo jest bardziej wymieszane – z mojego doświadczenia wynika, że większość trenerów to mężczyźni.

Do miękkiego obszaru potrzebna jest komunikatywność i w tym być może lepiej spełniają się kobiety – chyba częściej są otwarte, choćby w kwestii szczerych rozmów. Natomiast jeśli mówimy o cechach zarządczych, to zdecydowanie męskie atrybuty wiodą prym. Aczkolwiek czasy są takie, że ciężko powiedzieć, kto lepiej pasuje do której roli.

Z reguły mówi się, że zespół samych mężczyzn lepiej się dogada niż zespół samych kobiet. Na pewno nie zawsze, ale coś w tym jest. Najbardziej efektywne jest mieszane towarzystwo.

Sam o sobie myślę, że posiadam te cechy, zarówno miękkie, jak i twarde, dlatego też pracuję w tym zawodzie i lubię swoją pracę.

(Fot.: domena publiczna)


Puls HR Puls HR

Dlaczego mężczyźni mogą być lepszymi HR-owcami niż kobiety


REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

speszalist 2016-08-03 13:00:11

Po moim doświadczeniu w pracy w i z HR. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, że mężczyzna odrzuca kandydata bo ma niedoprasowany mankiet, niedogolony policzek czy buty z płaskim czubkiem... U kobiet powody odrzucenia są często tak absurdalne, że nie przestanie mnie dziwić nigdy, czemu przeważają one w rekrutacji...

Kamil Rajtarski 2016-07-20 19:35:22

Dzięki za komentarz. To była tylko metafora. :) Ekspertem prawa pracy, czy górnictwa co prawda nie jestem, ale słyszałem, że taki zakaz został zniesiony kilka lat temu.

fizz 2016-07-20 10:38:03

kobieta nie może być górnikiem bo w Polsce mamy zakaz pracy kobiet pod ziemią