PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę

  • km
  • 15 cze 2021 13:06

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs "Kobiety w IT" wynika, że kobiety w branży IT najczęściej zajmują się testingiem, obszarami backend oraz frontend. Co ciekawe, kobiety pracujące w IT cenią sobie atmosferę w pracy bardziej niż wysokość wynagrodzenia.

IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę
Kariera w branży IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i kierunków pokrewnych (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • 66 proc. respondentek związanych z branżą IT za najważniejszy czynnik w pracy wskazało dobrą atmosferę, która uplasowała się nieco wyżej niż wysokie wynagrodzenie – 65 proc.
  • Kariera w branży IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i kierunków pokrewnych. Wśród badanych taki kierunek skończyło tylko 28 proc. kobiet.
  • - Rosnące zapotrzebowanie na usługi cyfrowe sprawiają, że firmy z branży IT stale poszukują nowych pracowników. Jest to szansa na podjęcie pracy w tym sektorze także dla tych, którzy poszukują nowych ścieżek rozwoju i planują zmianę pracy - wyjaśnia  Beata Ostrowska.

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs pt. Kobiety w IT wynika, że najwięcej, bo 16 proc. kobiet pracujących w branży zajmuje się testingiem, a ponad połowa badanych rozpoczęła swoją karierę w IT bez ukończenia studiów kierunkowych.

Poza testerkami najczęściej pełnione stanowiska przez kobiety obejmują obszary backend i frontend, na które wskazało po 12 proc. respondentek. W poprzedniej edycji badania testing zajmował trzecią pozycję najpopularniejszych specjalizacji. Niezmiennie najpopularniejszymi technologiami w których specjalizują się kobiety są Java i JavaScript (odpowiednio 15 proc. i  12 proc. ankietowanych). Tuż za nimi, miejsca w rankingu zajęły języki Python oraz SQL, których znajomość zadeklarowało po 11 proc. respondentek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inaczej wygląda sytuacja tych kobiet, które dopiero chcą wejść na rynek IT. Przyszłe kandydatki najczęściej wskazywały, że uczą się Pythona oraz SQL, a dopiero potem Javy oraz JavaScript.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Kariera nie tylko po studiach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IT przestaje uchodzić za typowo męską branżę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA