PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dla 1,6 tys. polskich firm i 7,1 tys. biegłych wczoraj zmienił się świat. Zmiany są najostrzejsze w Europie

  • Autor: pt/raf
  • 22 cze 2017 8:09

21 czerwca weszła w życie ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ustawa wprowadza wiele zmian w regulacji rynku audytorskiego i biegłych rewidentów. Przyjęte przez Polskę regulacje są najbardziej restrykcyjne w całej Unii Europejskiej.

Dla 1,6 tys. polskich firm i 7,1 tys. biegłych wczoraj zmienił się świat. Zmiany są najostrzejsze w Europie
Nowe rozwiązania wzmocnią niezależność i obiektywizm biegłych rewidentów i firm audytorskich (fot:sxc.hu]
REKLAMA

• Ustawa wprowadziła zmiany w regulacji rynku audytorskiego i biegłych rewidentów.

• Nowe rozwiązania umożliwiają wejście na rynek badań Jednostek Zainteresowania Publicznego (JZP) nowym firmom audytorskim.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wprowadzane przepisy dotyczą ok. 1 tys. 650 firm audytorskich i 7 tys. 110 biegłych rewidentów. Powstaną także komitety audytu w 500 spółkach.

 

Wg rządu nowe rozwiązania wzmocnią niezależność i obiektywizm biegłych rewidentów i firm audytorskich. Przyczynią się do poprawy jakości badań ustawowych oraz wzmocnienia nadzoru publicznego poprzez uniezależnienie od środowiska biegłych rewidentów.

Natomiast ograniczenie przewagi konkurencyjnej dużych firm sieciowych i otwarcie możliwości wejścia na rynek innym podmiotom wpłynie na dekoncentrację rynku badań ustawowych JZP.

Ustawa wdraża dyrektywę 2014/56/UE. Część zagadnień dotyczących badania sprawozdań finansowych JZP i działalności firm audytorskich, które przeprowadzają te badania, reguluje rozporządzenie UE nr 537/2014. Przyjęta ustawa zawiera przepisy, które umożliwiają stosowanie tego rozporządzenia, a także stanowią wykonanie opcji, dla krajów członkowskich, zawartych w rozporządzeniu.

Najważniejsze przyjęte w projekcie regulacje obejmują nałożenie na Komisję Nadzoru Audytowego (KNA) obowiązku bezpośredniego kontrolowania firm audytorskich, które badają JZP, nakładania kar na firmy audytorskie w związku z nieprawidłowościami wykrytymi w trakcie kontroli oraz prowadzenia dochodzeń w sprawach przewinień dyscyplinarnych biegłych rewidentów w związku z badaniem ustawowym JZP. W przypadku badań nie-JZP zadania te będą nadal wykonywane przez samorząd zawodowy PIBR pod nadzorem KNA.

Ustawa zakłada także wyznaczenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) jako odpowiedzialnej za realizację nadzoru nad JZP oraz nad działalnością komitetów audytu (w tym nakładanie na JZP kar za nieprzestrzeganie przepisów ustawy i rozporządzenia UE, członków ich organów, członków komitetów audytu i osoby z nimi powiązane).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dla 1,6 tys. polskich firm i 7,1 tys. biegłych wczoraj zmienił się świat. Zmiany są najostrzejsze w Europie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA