×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Detektyw, słuchacz, koordynator – nowa specjalizacja w zielonych firmach

Kryzys klimatyczny i potrzeba efektywnego dostosowania się firm do zmieniającego się świata to ogromne wyzwanie. Coraz więcej firm potrzebę "zielonego zwrotu" dostrzega, organizuje wyspecjalizowane w tej tematyce zespoły i tworzy długofalowe strategie zmian. I choć Climate Change Officer to w Polsce nowe stanowisko, wiele wskazuje na to, że na stałe wpisze się w struktury większości organizacji.

Detektyw, słuchacz, koordynator – nowa specjalizacja w zielonych firmach
Świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą zmiana klimatu jest coraz większa nie tylko w społeczeństwie (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Climate officer to stanowisko, które ma w Polsce dość krótką historię. Nie jest jednak całkiem nowym zjawiskiem. To odbicie trendu, który szybko zyskuje na znaczeniu.
  • To kwestia czasu, by takie stanowiska w firmach powstawały - uważa Jakub Gontarek z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu. Green HR już zyskuje na znaczeniu – szczególnie w odniesieniu do młodszych pracowników.
  • Jestem takim wolnym elektronem czy katalizatorem. Moją rolą jest stymulowanie współpracy innych - mówi Jacek Hutyra, który od września 2020 roku pełni funkcję doradcy ds. strategii klimatycznej Orange Polska.

Europejski Bank Inwestycyjny sprawdził nastroje i oczekiwania mieszkańców krajów UE, Stanów Zjednoczonych i Chin dotyczące działań na rzecz klimatu. Aż 73 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że chce korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu, bo takie rozwiązanie jest lepsze dla klimatu. Część planuje na krótszych trasach wybierać pociąg zamiast samolotu, robić zakupy świadomie i bez plastiku oraz oszczędzać energię. 

Świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą zmiana klimatu, jest coraz większa nie tylko w społeczeństwie. Deklaracje "zielonego zwrotu" składają także firmy, organizując zespoły zajmujące się przystosowaniem strategii firm do zmian klimatycznych i rozumiejąc, że zmiana wewnątrz organizacji w perspektywie najbliższych lat stanie się koniecznością.

- W wielu firmach, szczególnie międzynarodowych korporacjach zarządzający mają już świadomość, że jeśli nie zmienimy funkcjonowania naszej gospodarki, to zmiany klimatu doprowadzą do globalnej katastrofy. Biznes jest tego świadomy i wie, że musi się zmienić, żeby – mówiąc najkrócej i nieco brutalnie – mieć w przyszłości rynek, na którym będzie mógł działać. Jest to więc kwestia „być albo nie być”, dlatego jestem przekonany, że proekologiczne podejście do gospodarki lada moment stanie się absolutną podstawą. I tutaj pojawia się przestrzeń dla Climate Officera, albo nawet Climate Officera i całego zespołu specjalistów - podkreśla w rozmowie z PulsemHR Jakub Gontarek z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK).

Przekonują zjawiska, które dzieją się na naszych oczach, zmianę wymuszają regulacje oraz nowe preferencje konsumentów.  67 proc. ankietowanych przez EBI Polaków, byłoby skłonnych przyłączyć się do bojkotu przedsiębiorstw lub marek, które przyczyniają się w dużym stopniu do globalnego ocieplenia (średnia europejska to 76 proc.). 

Oficer ds. zmian

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Detektyw, słuchacz, koordynator – nowa specjalizacja w zielonych firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2020-11-23 20:59:08

    Bardziej potrzebny jest zespół zajmujący się zagrożeniami, jakie dla danej firmy niosą działania ekoterrorystów.

  • podoficer dyżurny 2020-11-23 10:35:04

    Ha ha ha! 75% Polaków woli DROŻEJ podróżować brudnym pociąfiem, bo uwielbia narażać się NA ZARAŻENIE COVID-19! Ha ha ha! To już sami oficerowie będę w firmach! Oficer klimatyczny, Oficer gender, Oficer "equality & diveristy", Oficer tolerancji... Ha ha ha!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA