Zmiany demograficzne, aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych i automatyzacja to jedne z głównych wyzwań stojących przed rynkiem pracy i urzędami pracy - powiedziała minister rodziny Bożena Borys-Szopa podczas konferencji "Przyszłość Publicznych Służb Zatrudnienia".

- Wśród wyzwań dla rynku pracy minister Borys-Szopa wymieniła napływ migrantów zarobkowych i postęp technologiczny.
- Minister wskazała też na konieczność ciągłej poprawy jakości usług oferowanych przez urzędy pracy.
- Wiceminister rodziny Stanisław Szwed przypomniał, że obecnie bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.
- O sytuacji na rynku pracy będziemy dyskutować podczas debaty "Rynek pracy", która odbędzie się 25 września w ramach VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
W Warszawie podsumowano regionalne konferencje organizowane w ramach 100-lecia publicznych służb zatrudnienia. Konferencje odbywały się w ciągu roku w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku i Katowicach.
Podczas spotkania minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że konferencje były okazją do zastanowienia się nad dalszym rozwojem służb zatrudnienia. "Wspólnie musimy podjąć wyzwania, jakimi są trendy na rynku pracy" - powiedziała.
Najważniejsze wyzwanie to "niekorzystne, a praktycznie korzystne zmiany demograficzne. Mówię w dwóch rozumieniach, bowiem niekorzystne zmiany demograficzne obserwowane we wszystkich krajach, nie tylko w Unii Europejskiej, są tym trendem podstawowym. Korzystne w Polsce o tyle, że odnotowujemy mimo wszystko większą liczbę urodzeń w rodzinach wielodzietnych, co być może jest pierwszą jaskółką do przełamania tego negatywnego trendu" - stwierdziła.
Minister odniosła się też do zgłaszanych przez pracodawców deficytów kadrowych. "Zadaniem dla rządu, ale też publicznych służb zatrudnienia, jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. Mówiąc wprost, musimy sięgać po wszelkie dostępne rezerwy pracowników".

Słowa kluczowe
- Bożena Borys-Szopa
- Stanisław Szwed
- rynek pracy
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- Wschodni Kongres Gospodarczy
KOMENTARZE (0)