PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Delegowanie pracowników po nowemu. Ministerstwo zbiera informacje o złych praktykach

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 14 mar 2019 19:31

Rośnie poczucie niepewności wśród polskich firm delegujących pracowników do pracy za granicą. - Pamiętajmy, że Polska jest liderem delegowania - ogółem 20 proc. wszystkich delegowanych pracowników w Unii pochodzi z Polski - podkreśliła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Delegowanie pracowników po nowemu. Ministerstwo zbiera informacje o złych praktykach
Adobe Stock
REKLAMA
  • W ciągu kilkunastu miesięcy  całkowicie zmienią się zasady delegowania pracowników. Stanie się to za sprawą pięciu nowych aktów unijnego prawa.
  • Najważniejszym z nich jest nowa dyrektywa o delegowaniu pracowników, której kształt poznaliśmy w zeszłym roku.
  • Mimo długiej i burzliwej dyskusji nie udało się dojść do pełnego porozumienia między wszystkimi stronami, których dotyczą nowe rozwiązania. 

Nowa dyrektywa wprowadza m.in. limit czasowy delegowania pracowników w to samo miejsce i do tej samej pracy, który wyniesie 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 1,5 roku. Wypłacając wynagrodzenie pracownikom, będzie trzeba uwzględnić lokalne zasady jego rozliczania. W większości przypadków nie będzie to miało wpływu na wynagrodzenia pracowników delegowanych, ale spowoduje problemy administracyjne dla ich pracodawców, a więc zwiększy ponoszone przez nich koszty działalności, co oczywiście wpłynie na zmniejszenie popytu na ich usługi wśród zagranicznych klientów. 

-  Nasi przedsiębiorcy mają kilkanaście miesięcy, zanim nowe przepisy wejdą w życie. Muszą w tym czasie zmienić swoje modele biznesowe i dostosować się do nowych procedur. Miejmy nadzieję, że dadzą radę sprostać wymogom, a ich pracownicy nie stracą pracy - mówi dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilność Pracy. 

To nie koniec dyskusji

- Wspólny rynek jest największym osiągnięciem wspólnoty europejskiej. Jednak strach przed eurosceptycznym populizmem spowodował, że Komisja Europejska skupia się dzisiaj głównie
na działaniach, które mają nie tyle rozwiązać problemy, co przywrócić poczucie sprawiedliwości wśród obywateli starej piętnastki. Żeby ten cel osiągnąć Bruksela jest skłonna przymykać oko
na gospodarczy protekcjonizm - mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy.

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Jak wyjaśnia, przykładem są właśnie nowe, zaostrzone regulacje dotyczące delegowania pracowników. - W bogatych krajach zachodniej Europy od dawna słychać było niezadowolenie z europejskiej ekspansji polskich firm usługowych z branży budowlanej, transportowej i wielu innych. Regulacje ograniczające tą ekspansję są promowane pod hasłem ochrony pracowników, niemniej ich celem jest ograniczenie konkurencyjności firm usługowych z Europy Centralnej i Wschodniej - zaznacza.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delegowanie pracowników po nowemu. Ministerstwo zbiera informacje o złych praktykach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA