PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Delegowanie pracownika od 1 kwietnia tylko elektronicznie. ZUS przypomina

Od kwietnia wniosek o wydanie zaświadczenia A1 dla firm delegujących pracowników składa się do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski papierowe nie będą przyjmowane – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • Autor: PAP/JP
  • 4 kwi 2022 11:32
Delegowanie pracownika od 1 kwietnia tylko elektronicznie. ZUS przypomina
Od kwietnia wniosek o wydanie zaświadczenia A1 dla firm delegujących pracowników składa się do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej (fot. Pixabay)
REKLAMA

"Polska jest krajem wyróżniającym się na tle państw unijnych bardzo dużą liczbą delegowanych pracowników. Wydajemy najwięcej A1 w całej Europie. Głównym państwem, dla którego wydawana jest największa liczba zaświadczeń, są Niemcy, potem Francja" - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wypowiedzi przesłanej PAP.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w 2021 r. ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. Stanowi to wzrost w stosunku do roku 2020 o 9,56 proc., kiedy wydano ponad 617,7 tys. zaświadczeń A1.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomina ZUS, elektroniczny wniosek o wydanie A1 na PUE jest składany za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Prowadzi on użytkownika krok po kroku, zapewniając wprowadzenie do sprawy danego wnioskodawcy odpowiednich danych i oświadczeń. W ten sposób technika wspiera poprawne wypełnienie wniosku, zmniejsza liczbę błędów i tym samym przyspiesza załatwienie sprawy w ZUS.

ZUS zaznacza, że wydruk zaświadczenia A1 stanowi dowód tego, co zostało stwierdzone w dokumencie wystawionym w postaci elektronicznej przez ZUS i jest dokumentem urzędowym w rozumieniu polskich przepisów. Wydruk jest wówczas dowodem w procedurach prawnych.

Na stronie internetowej www.zus.pl można zweryfikować autentyczność zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu.

W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić ważność przedłożonego dokumentu i jego prawdziwość.

Znowelizowane przepisy ustawowe i wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delegowanie pracownika od 1 kwietnia tylko elektronicznie. ZUS przypomina

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA