Danina solidarnościowa tylko dla najbogatszych. Klasa średnia nie złoży się na niepełnosprawnych

Próg daniny solidarnościowej ustalono na naprawdę wysokim poziomie, obejmie ona wąskie grono najlepiej zarabiających Polaków, nie dotknie klasy średniej - uważa dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Danina solidarnościowa tylko dla najbogatszych. Klasa średnia nie złoży się na niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

16 maj 2018 16:00


 • Jak wyliczyło ministerstwo, w przypadku osoby, która zarabia rocznie 1,5 mln zł, danina solidarnościowa wyniesie 17 tys. 876 zł.
 • Natomiast podatnik uzyskujący wynagrodzenie w wysokości 1 mln 41 tys. 885 zł zapłaci tylko 1 zł daniny solidarnościowej.
 • Pieniądze będą wpływać do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Szołucha pozytywnie ocenił propozycję daniny solidarnościowej w kształcie zaprezentowanym przez rząd we wtorek. Zaznaczył przy tym, że wcześniej miał obawy, czy nie obejmie ona zbyt szerokiej grupy.

"Obawiałem się, że próg dochodów, od którego należy płacić daninę będzie zbyt niski i dotknie ona klasę średnią, osoby które co prawda dobrze zarabiają, ale nie są krezusami. Jednak zaproponowany próg jest naprawdę wysoki, co oznacza, że konieczność zapłaty dodatkowych 4 proc. obejmie naprawdę wąskie grono najlepiej zarabiających Polaków" - powiedział ekonomista.

Według niego projekt przygotowany w resorcie finansów jest w obecnych warunkach rozwiązaniem najwłaściwszym. Szołucha wskazał na trzy przyczyny. Po pierwsze - niepełnosprawnym należy pomagać w sposób szczególny i w pierwszej kolejności.

"To grupa, która - nie ze swojej winy - nie jest w stanie żyć z pracy własnych rąk. Często skutkami niepełnosprawności są obciążeni też ich bliscy" - wyjaśnił.

"Niemal trzy dekady transformacji ustrojowej to wystarczający czas, aby ci, którzy wykorzystali stworzone po 1989 r. warunki ekonomiczne, złożyli się na pomoc dla tych, którzy tych warunków nie byli w stanie wykorzystać" - uważa ekonomista.

Szołucha zaznaczył, że w polskiej konstytucji jest mowa o "społecznej gospodarce rynkowej", co oznacza, że kieruje się ona w pierwszej kolejności rachunkiem ekonomicznym, ale ma także istotny komponent społeczny.

"System społecznej gospodarki rynkowej ma solidną podbudowę aksjologiczną i etyczną, bowiem wynika także z nauki społecznej kościoła katolickiego. Ma także podbudowę praktyczną - społeczna gospodarka rynkowa to nic innego, jak niemiecki powojenny ordoliberalizm, który spowodował cud gospodarczy w Niemczech Zachodnich" - wyjaśnił Szołucha.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.