PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dają stabilną pracę, ale kiepsko wynagradzają - czyli firmy rodzinne okiem pracowników

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 paź 2019 20:00

Firmy rodzinne to stabilna praca na lata, jednak kwestia wynagrodzeń pozostawia wiele do życzenia. Zaledwie 9 proc. pracowników jest przekonanych, że firmy rodzinne oferują wyższe wynagrodzenie niż pozostałe firmy.

Dają stabilną pracę, ale kiepsko wynagradzają - czyli firmy rodzinne okiem pracowników
Nepotyzm nadal jest zjawiskiem widocznym w firmach rodzinnych. Na jego obecność wskazało 49 proc. biorących udział w badaniu. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Instytut Biznesu Rodzinnego opublikował raport „Pracownicy o firmach rodzinnych. Czy „rodzinność” firmy ma znaczenie?”.
  • Sukcesorzy wychowujący się w otoczeniu rodzinnej firmy wprowadzają do przedsiębiorstw nowatorskie rozwiązania realizując własne pomysły.
  • W efekcie sukcesja oznacza niemałe zmiany. Co w procesie zmiany pokoleniowej stanie się z kadrami? Z zespołami? Czy nepotyzm i faworyzowanie kandydatów będących członkami rodziny to mit?

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, ponad połowa (55 proc.) badanych uważa, iż stabilność zatrudnienia jest w firmach rodzinnych wyższa niż w nierodzinnych. Wynika to z wielu czynników, głównym z nich jest fakt, iż firmy rodzinne podejmują decyzje w dłuższym horyzoncie czasowym, mając na uwadze nie coroczne czy kwartalne wyniki, a utrzymywanie wartości przez lata i pokolenia. Dlatego również zatrudnienie pracownika postrzegają bardziej długoterminowo. Również kandydaci czują się zdecydowanie bardziej związani z firmami rodzinnymi i rzadziej podejmują decyzje o zmianie pracy.

- W firmach rodzinnych pracownicy zatrudnieni są nie po kilka, a kilkanaście lat. Oczywiście to bardzo budująca cecha, ale i wielkie wyzwanie dla sukcesora. Przygotowując się do sukcesji musi zbudować autorytet, udowodnić swoją wiedzą i kompetencjami, że jest w stanie zastąpić rodzica na fotelu prezesa. Z małego Jasia staje się Janem… - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast najgorzej wypadły kwestie finansowe. Zaledwie 9 proc. pracowników jest przekonanych, że firmy rodzinne oferują wyższe wynagrodzenie niż firmy nierodzinne. Tak niski wskaźnik odpowiedzi wyraźnie wyznacza kluczowy obszar do poprawy dla zarządzających firmami rodzinnymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dają stabilną pracę, ale kiepsko wynagradzają - czyli firmy rodzinne okiem pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA