PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czy specjaliści IT zaczną migrować? Dane o zarobkach w regionie

  • Autor: AW
  • 8 sie 2017 15:43

Ponad połowa ankietowanych specjalistów IT w 11 krajach jest gotowa wyjechać do pracy za granicę. Jako najważniejszy czynnik skłaniający do wyjazdu wskazano wyższe zarobki.

Czy specjaliści IT zaczną migrować? Dane o zarobkach w regionie
Adobe Stock
REKLAMA

• Według różnych szacunków, na polskim rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów IT. Liczba osób potrzebnych do pracy w tym obszarze będzie rosnąć.

• Polskie zasoby nie są w stanie zapełnić tej luki, kolejnym krokiem w rekrutacjach specjalistów IT będą rekrutacje zagraniczne – prognozują eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Co motywuje informatyków i programistów do wyjazdu za granicę? Jakie mają obawy?

Eksperci MonsterPolska.pl opierają się na badaniach, w których zapytali ponad 4 tys. pracowników IT z regionu Europy Środkowej i Wschodniej o chęć emigracji zarobkowej. Badanie przeprowadzono w 11 europejskich krajach: Polsce, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii.

Aż 53 proc. wszystkich ankietowanych jest gotowych wyjechać do pracy za granicę, 24 proc. odpowiedziało „może”, tym samym pokazując, że rozpatrzyłoby taką możliwość w zależności od atrakcyjności oferty, a negatywnej odpowiedzi udzieliło 22 proc. badanych. 57 proc. specjalistów jako najważniejszy czynnik skłaniający do wyjazdu wskazało wyższe zarobki za granicą. Na kolejnych miejscach znalazły się lepsze możliwości rozwoju czy zdobycie nowych umiejętności i ważnego doświadczenia.

Polscy specjaliści gotowi na emigrację?

Badanie MonsterPolska.pl pokazało, że również polscy specjaliści IT gotowi są do pracy za granicą.

Taką odpowiedź wybrało 50 proc. badanych. Przy czym 19 proc. – wyjechałaby do pracy na kilka tygodni, 12 proc. – na kilka miesięcy, a 19 proc. – na dłużej niż rok. Możliwość pracy za granicą rozważa dodatkowo 26 proc. badanych, którzy wybrali odpowiedź „może bym wyjechał”. Tylko 24 proc. specjalistów wybrało niezależnie od atrakcyjności oferty „nie” dla emigracji.

Specjaliści IT z regionu

Badanie pokazało, że krótkoterminowa migracja to specjalność Czechów i Słowaków – zyskała po 29 proc. odpowiedzi. Z kolei najmniej atrakcyjna okazała się ona dla Chorwatów i Estończyków – po 6 proc. wskazań.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy specjaliści IT zaczną migrować? Dane o zarobkach w regionie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA