Czy przywództwa można się nauczyć?

Niektórzy uważają, że przywództwo to zupełnie coś innego niż zarządzanie. Czy do skutecznego zarządzania firmą nie jest potrzebny lider, tylko sprawny menedżer?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy przywództwa można się nauczyć?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 sty 2015 12:51


Peter Drucker już w 1954 roku w książce "Praktyka zarządzania" podkreślał, że niektóre osoby mają większe predyspozycje do bycia liderem niż inne. On sam nie wierzył, że cechy przywódcze można w sobie wypracować, ale inni specjaliści od zarządzania, choćby John Kotter, wydają się mniej pesymistyczni.

Bycie liderem nie jest wcale niezbędne, aby sprawnie i skutecznie zarządzać firmą. Przywództwo bowiem, tak przynajmniej twierdzi Kotter, to coś innego niż zarządzanie. Osoba, która będzie doskonałym liderem może słabiej radzić sobie z obowiązkami menedżera i odwrotnie – bardzo dobre zarządzanie może nie mieć w sobie zbyt wiele z przywództwa.

Lider czy menedżer?

Zarządzanie to przede wszystkim administrowanie. Dobry menedżer będzie koncentrował się na wyznaczaniu zadań, ustalaniu harmonogramów, przygotowywaniu dokumentów i rozliczeniach. Bycie dobrym menedżerem wymaga dobrej organizacji pracy, dokładności oraz zdolności organizacyjnych.

Jego praca opiera się przede wszystkim na działaniach operacyjnych, tak aby firma realizowała odpowiednie procedury, dzięki czemu osiągnie coraz wyższe poziomy organizacji. Choć pewne osoby będą miały większe, a inne mniejsze predyspozycje do bycia menedżerem, większość ludzi jest w stanie nauczyć się sprawnego zarządzania.

Znacznie trudniej jest nauczyć się tego, co Kotter określa jako przywództwo. Dobry lider to bowiem osoba, która wyznacza kierunki, dzieli się swoją wizją, inspiruje, wydaje się być zawsze o krok przed innymi.

Ktoś, kto jest przywódcą, niekoniecznie koncentruje się na technicznych aspektach osiągania celów, mniej interesują go procedury i poszczególne operacje. Dlatego lider nie będzie mówił pracownikom, co konkretnie mają robić, ale pokaże, do czego mają dążyć i będzie ich w tych dążeniach wspierał.

- Każdy z natury jest bardziej menedżerem lub bardziej liderem. Nie można jednak stwierdzić, że predyspozycje to wszystko, co nam pozostaje. Od nas zależy nasza postawa oraz to, czy będziemy chcieli rozwijać w sobie cechy przywódcy bądź menedżera – przekonuje Marcin Wrzosek z firmy szkoleniowej Effect Group.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hania 2015-03-16 12:35:47

Każdy z nas ma większe, bądź mniejsze predyspozycje do bycia przywódcą, ale wszystkiego można się nauczyć. Czytałam wiele książek, jednak najbardziej zmieniałam się dzięki ludziom, których poznałam. Nabrałam śmiałości i pewności siebie, a szkolenia Integra Consulting sprawiły, że zdobyłam cenne umiejętności niezbędne do zarządzania ludźmi.

Gosiaa 2015-03-11 22:57:17

Zdecydowanie - przywództwa i zarządzania można się nauczyć - poprzez doświadczenie, praktykę, szkolenia, ciekawą lekturę. Jeżeli chodzi o ten ostatni czynnik, jestem w trakcie czytania arcyciekawej książki "Lider Sprzedaży", napisanej przez Roberta Zycha. Myślę, że wdrożenie w życie takich ciekawych porad, może pomóc nam w osiągnięciu sukcesu i podniesieniu poziomu sprzedaży.