PARTNERZY PORTALU

Czego w pracy oczekuje pokolenie Y? Czy pracodawcy są w stanie spełnić wymagania milenialsów?

  • Autor: AT
  • 27 kwi 2016 15:53

• Młodzi coraz częściej od pracy oczekują znacznie więcej niż tylko satysfakcji finansowej.
• Pokolenie Y chce balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym.
• Studenci mają większy dystans do pracodawców, oceniają firmy ważąc możliwości.
• Pracodawcy coraz częściej poszukują skutecznych rozwiązań, które zarówno zwiększają motywację i lojalność pracowników.
• Informacja o benefitach w firmie jest istotnym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy.

Czego w pracy oczekuje pokolenie Y? Czy pracodawcy są w stanie spełnić wymagania milenialsów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

W życie zawodowe wkraczają z dyplomami wyższych uczelni, pewnością siebie, której brakowało ich rodzicom i doskonałą znajomością nowoczesnych technologii. W zamian oczekują równowagi pomiędzy pracą a sferą prywatną, możliwości rozwoju i pozapłacowych benefitów. Czy pracodawcy gotowi są spełnić listę życzeń 7,5 miliona młodych Polaków z pokolenia Y?

Zgodnie z prognozami Work Service stopa bezrobocia w 2016 roku zmniejszy się do 9,1 proc., a liczba rekrutacji rekordowo wzrośnie. Jak podkreślają eksperci, dla pracowników to wymarzony czas na znalezienie korzystniejszego zatrudnienia, natomiast dla pracodawców nowe wyzwania związane z rywalizacją o najlepszych kandydatów. A ci coraz częściej od pracy oczekują znacznie więcej niż tylko satysfakcji finansowej.

Młodzi i wykształceni zmieniają rynek pracy

Generacja ludzi urodzonych pomiędzy 1984 a 1997 rokiem, zwana pokoleniem Y, coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, szczególnie dobrze radzą sobie na nim absolwenci informatyki, którzy nie mogą narzekać na brak ofert zatrudnienia. W związku z dynamicznymi zmianami technologicznymi już dziś niedobór specjalistów IT w naszym kraju sięga ponad 50 tys. osób, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5proc.

Czytaj też: Milenialsi w pracy: Jakie wady i zalety mają pracownicy z pokolenia Y?

Ze znalezieniem pracy nie mają też problemu absolwenci medycyny i energetyki, a także kierunków związanych z motoryzacją. Na europejskim rynku rozpoczyna się walka o fachowców, i choć w Polsce nie jest to jeszcze tak odczuwalne jak za granicą, wszystko wskazuje na to, że pracodawcy, aby utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, będą zmuszeni coraz uważniej wsłuchiwać się w potrzeby pracowników.

Czytaj też: Jakie cechy powinien mieć idealny szef dla pokolenia Y?

Tym bardziej, że młodzi coraz chętniej zmieniają pracę, szczególnie na początku zawodowej drogi - 45 proc. ankietowanych w badaniu Motywacja Młodych 2015 deklaruje, że nie zamierza pozostawać w pierwszej firmie dłużej niż 2 lata. Przedstawiciele pokolenia Y nie chcą też rezygnować z pasji i życia prywatnego na rzecz obowiązków zawodowych – aż 85% badanych studentów i absolwentów wyższych uczelni wskazuje tzw. work-life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, jako istotny czynnik, wpływający na ich motywację do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czego w pracy oczekuje pokolenie Y? Czy pracodawcy są w stanie spełnić wymagania milenialsów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA