PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czy praca zdalna jest bardziej produktywna? To zależy

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 19 lip 2017 15:51

Praca zdalna z jednej strony chwalona jest za oszczędności i dostępność pracowników, a z drugiej – ganiona za brak interakcji. Czy da się jednoznacznie stwierdzić, który model powinien wybrać pracodawca?

Czy praca zdalna jest bardziej produktywna? To zależy
Większość pracowników chętnie wybierze pracę zdalną. (Fot.: Pexels)
REKLAMA

Według badania WorldatWork, 87 proc. osób wybierze pracę z domu, jeśli będzie miało taką możliwość. W tym roku Automattic – firma, która stworzyła WordPressa – zapowiedziała zamknięcie swojego nowoczesnego biura, bo nikt się w nim nie pojawiał. Na powierzchni 1400 m kw. regularnie pracowało ok. pięciu osób, zatem jeden stół do gry przypadał na jednego pracownika – wszyscy inni pracowali zdalnie.

Czytaj też: Pracownicy mogą zarabiać mniej byle móc pracować z domu

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z drugiej strony – pracownicy IBM otrzymali kategoryczny nakaz powrotu do biur, jeśli chcą utrzymać pracę. Choć przez długi czas firma wspierała pracę zdalną przez program Mobility Initiative, widocznie uznano, że fizyczna obecność w biurach pozwala na bardziej efektywną współpracę. W 2013 r. również Yahoo zabroniło swoim pracownikom pracować z domu.

– W domu często spada szybkość i jakość naszej pracy – pisała wówczas dyrektor Yahoo Marissa Mayer.

Jak wynika z raportu Eurostatu, kraje z dużym odsetkiem pracowników zdalnych charakteryzują się wyższą produktywnością pracy przypadającą na jednego pracownika. Dotyczy to m.in. Luksemburga, gdzie zarówno udział osób często pracujących w domu jak i produktywność pracy przypadająca na pracownika jest najwyższa spośród krajów europejskich. Nie musi to jednak oznaczać, że praca zdalna jest zawsze bardziej produktywna. Być może zarówno produktywność, jak odsetek pracowników zdalnych rośnie wraz z rozwojem danego rynku.

Ben Waber, dyrektor firmy Humanyze, która bada miejsca pracy, autor książki „People Analytics”, uważa, że koniecznym składnikiem efektywnej pracy są pobudzające kreatywność przypadkowe spotkania pracowników, np. na korytarzach czy w stołókach.

– Szczególnie w USA istnieje pewne napięcie wokół pojęcia „produktywności”. Chcielibyśmy mierzyć produktywność, np. za pomocą liczby maili albo raportów, ale w rzeczywistości większa część naszych działań to współpraca. Wynik zależy nie tylko od nas samych, ale często od dziesiątek albo nawet setek innych osób. Jeśli przez 6 godzin dziennie stoisz przy automacie z wodą, a dzięki temu 20 innych osób pracuje o 10 proc. bardziej efektywnie – to znaczy, że dobrze wykonujesz swoją pracę – wyjaśnia w rozmowie Marketplace.

Zdaniem Wabera odpowiedzią jest rodzaj pracy.

– Jeśli jesteś sprzedawcą, dziennikarze, czy badaczem, praca zdalna może do ciebie pasować. Ale jeśli twój zespół pracuje nad szybko zmieniającym się projektem, lepiej posłuży ci biuro.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy praca zdalna jest bardziej produktywna? To zależy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA