PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy: Kobiety 50+ czyli potencjał do wykorzystania

  • Piotr Toborek
    pt
  • 12 mar 2018 14:30

Aż cztery na dziesięć Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. Sytuacja dotyczy przede wszystkim młodych kobiet i pań po 50. roku życia. Gdyby aktywność zawodowa pań w Polsce wzrosła do średniego poziomu Unii Europejskiej, budżet państwa do 2025 roku mógłby zyskać nawet 180 mld zł.

Rynek pracy: Kobiety 50+ czyli potencjał do wykorzystania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Negatywny wpływ na polską gospodarkę ma niski wskaźnik aktywności zawodowej pań.
  • Wynosi on 61,4 proc. i jest o 13,4 proc. niższy w stosunku do liczby pracujących mężczyzn (74,8 proc.).
  • Wśród czynników zachęcających do aktywizacji zawodowej ponad 58 proc. pań wskazuje na elastyczny czas pracy, a 28 proc. na możliwość wykonywania pracy w domu.

Eksperci biją na alarm i przekonują, że na pobudzenie polskiej gospodarki kluczowy wpływ ma demografia oraz aktywność zawodowa społeczeństwa. Biorąc pod uwagę populację Polski, która obecnie wynosi blisko 38,5 mln ludzi oraz liczbę osób w wieku produkcyjnym (23,98 mln), wskaźnik osób pracujących wypada niekorzystnie (16,10 mln). 

Czytaj też: Polski rynek pracy musi się oswoić z zatrudnianiem seniorów

Negatywny wpływ na gospodarkę ma niski wskaźnik aktywności zawodowej pań. Wynosi on 61,4 proc. i jest o 13,4 proc. niższy w stosunku do liczby pracujących mężczyzn (74,8 proc.). Aktywizacja kobiet jest zatem konieczna. Okazuje się, że gdyby aktywność zawodowa pań w Polsce wzrosła do średniego poziomu Unii Europejskiej, budżet państwa do 2025 roku mógłby zyskać nawet 180 mld zł.

Potencjał 50+

Dojrzały wiek nie musi oznaczać końca kariery zawodowej kobiet. Właśnie wtedy pojawia się przestrzeń do realizacji własnych pasji, a także odkładanych wcześniej planów. Kobiety w tym czasie mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, a także życiowe i wrócić do zawieszonej aktywności. Jeśli udałoby się zaktywizować kobiety z różnych grup wiekowych, przyniosłoby to wiele korzyści dla gospodarki i samych pracodawców.

Czytaj też: Pracownik 50 plus: W tej grupie bezrobocie wynosi ponad 26 proc. Jest wsparcie także dla pracodawców

Według ekspertów każdy wzrost wskaźnika zatrudnienia o 1 proc. w systemie finansów publicznych może wygenerować przychód na poziomie ok. 4 mld zł .

Wśród czynników zachęcających do aktywizacji zawodowej ponad 58 proc. pań wskazuje na elastyczny czas pracy, a 28 proc. na możliwość wykonywania pracy w domu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy: Kobiety 50+ czyli potencjał do wykorzystania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • anna 2018-03-13 10:32:14

    trzeba zacząć zatrudniac kobiety po 50-ce, po prostu, zamiast wciąż dywagować

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA