Czy jesteś skutecznym przywódcą?

Aby odnieść sukces, liderzy muszą wiedzieć, czy to, co robią jest skuteczne i w jakim stopniu wspierają rozwój swoich organizacji. Kluczowym pytaniem jest to, czy ma pozytywny, czy negatywny wpływ na osiągnięcia podwładnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy jesteś skutecznym przywódcą?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dariusz Kołota

24 mar 2014 6:00


„Już ja ich wszystkich poustawiam ..." - ten komentarz trafnie oddaje styl myślenia i działania M., dyrektora dużej firmy międzynarodowej, która mierne umiejętności liderskie nadrabia zaciekle gorliwym „ściganiem" swoich pracowników. Agresywne wymuszanie posłuszeństwa, stawianie przesadnie wygórowanych wymagań, uniżona uprzejmość w stosunku do wyższych rangą przy jednoczesnym traktowanie z góry podwładnych - to cechy charakterystyczne jej codziennego stylu pracy.

Takie podejście na krótki dystans podkręciło motywację zespołu. W dłuższej perspektywie jednak doprowadziło to do ogólnego zmęczenia i zniechęcenia. W próbującym dostosować się do swego lidera zespole pojawiły się zachowania destrukcyjne: uległość i „ślepe" wykonywanie poleceń, agresywna rywalizacja oraz niskie zaangażowanie. Pracownicy zaczęli prowadzić gry interpersonalne i manipulacje. Innym skutkiem podejścia przełożonej był opór przed wykonywaniem poleceń

W konsekwencji skuteczność działu spadła, pojawiła się ciężka atmosfera pracy, autorytet lidera podupadł, a zespół opuścili najlepsi pracownicy. Wkrótce okazało się, że w ślad za nimi lider również musiał pożegnać się ze swoim pracodawcą. A sytuacja mogła potoczyć się w zupełnie innym kierunku. Gdyby lider odpowiednio wcześnie zauważył, jaki ma wpływ na zespół, miałby szansę podjęcia działań zaradczych. Zabrakło odpowiedniego mechanizmu do zdobywania i wykorzystywania informacji zwrotnej.

Poznaj swój wpływ na zespół i organizację

Stosowane w Polsce metody rozwoju przywództwa najczęściej koncentrują się na badaniu predyspozycji oraz kompetencji przywódczych. Leadership/Impact (L/I) wychodzi daleko poza ustalanie zachowań. Pomaga określić ich wpływ na innych oraz na uzyskane wyniki. Ilustruje sprzężenie zwrotne pomiędzy działaniem lidera a uzyskanym efektem. Jest to jeden z powodów dla których L/I doskonale sprawdza się zarówno w grupowych programach rozwoju przywództwa, jak też jako narzędzie wspierające indywidualny rozwój liderów. Dzięki tej metodzie mogą się o tym dowiedzieć. L/I jest wartościowym narzędziem rozwojowym, które docenią zwłaszcza liderzy, dla których miarą skuteczności ich przywództwa jest uzyskany wpływ na wyniki zespołu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.