PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czy gig economy wyprze zatrudnienie na etacie?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 25 lip 2019 14:45

Zatrudnianie na czas projektu lub na umowie doczekało się zdefiniowania jako gig economy. Czy ta forma świadczenia usług i pracy wyprze tradycyjny etat? Na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści w 6. edycji raportu PARP pt. „Monitoring trendów krajowych i światowych".

Czy gig economy wyprze zatrudnienie na etacie?
Pojęcie gig economy zawiera w sobie różne formy świadczenia pracy, które są alternatywą do etatu. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa gig, które oznacza pracę na krótko, to kolokwializm. (fot. flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA
  • Raport analizuje światowe zjawiska na rynku pracy. Zwraca uwagę, że sprowadzanie gig economy do „śmieciowych form zatrudnienia" byłoby błędnym uproszczeniem.
  • sprzyja popularności pracy opartej o krótkoterminowość zwłaszcza cyfryzacja, z której chętnie korzysta najmłodsze pokolenie na rynku pracy.
  • Gig economy, za pośrednictwem platform cyfrowych, pomaga wielu emigrantom odnaleźć się na oficjalnym rynku pracy.
  • I choć opiera się o zmniejszanie koszów pracy przez unikanie etatowych zobowiązań np. składek na ZUS itp. to powoli mobilizuje tzw. gigersi do walki o swoje prawa.

- Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedstawia zagadnienia istotne z punktu widzenia instytucji wspierających innowacje - mówi o raporcie Paulina Zadura, dyrektor departamentu analiz i strategii w PARP.

Podkreśla ona, że znajomość i orientacja w nowych zjawiskach wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstw i całego społeczeństwa pozwala na lepsze, a przez to bardziej efektywne działanie tych instytucji. - Wiedza nt. światowych trendów w innowacjach sprzyja lepszemu rozumieniu tych procesów i pomaga elastycznie reagować na pojawiające się wyzwania. - Dlatego też PARP bada gig economy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Gig economy: Kierowcy Ubera nie mogą być uznani za pracowników

Zjawisko to rozwija się tam, gdzie rynek pracy znajduje się w fazie transformacji, gdzie standardowe zatrudnienie jest coraz częściej uzupełniane lub zastępowane tymczasowymi pracami. Model gig economy opiera się na „dwustronnych rynkach", które obsługują dwie grupy - pracowników i klientów. Im więcej jest każdej grupy, tym lepiej dla drugiej. Dwustronne rynki pracy ułatwiają organizację działalności gospodarczej w oparciu o cenę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy gig economy wyprze zatrudnienie na etacie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA