PARTNERZY PORTALU

Czwartek, jak piątek, czyli nowe badanie o czterodniowym tygodniu pracy

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 5 cze 2019 12:21

Sprawdzono, jakie jest nastawienie europejskich społeczeństw do skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Wyniki pokazują entuzjazm, choć Polacy nie podzielają zagranicznej radości.

Czwartek, jak piątek, czyli nowe badanie o czterodniowym tygodniu pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Gdy spojrzymy na całościowy wynik, pracownicy w Europie w większości chcą cztero-, a nie pięciodniowego tygodnia pracy.
  • Z największym entuzjazmem do koncepcji podchodzą Hiszpanie, Brytyjczycy, Holendrzy i Francuzi.
  • Nad Wisłą tylko 37 na 100 pracujących przyjmuje pomysł z entuzjazmem.

 Firma ADP przeprowadziła badanie „The Workforce View 2019”. W jego ramach pytano ponad 10 tys. europejskich pracowników o pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Okazało się, że aż 56 proc. ankietowanych wolałoby pracować tylko przez cztery dni w tygodniu.

Taki system znajduje też zwolenników w Polsce. Pomimo, że w naszym kraju nie odbyła się jeszcze debata publiczna dotycząca tego typu zmian na rynku pracy. Póki co 37 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że zdecydowałoby się na taki kształt pracy.

Chcą więcej wolnego

Temat czterodniowego tygodnia pracy jest w ostatnich latach poruszany coraz częściej, a takie rozwiązanie mogłoby zrewolucjonizować produktywność, poprawić równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym pracowników i obniżyć poziom stresu. Biorąc pod uwagę, że taką zmianą są coraz bardziej zainteresowani sami pracownicy, wyniki badań wskazują, że pracodawcy powinni zacząć podchodzić do tej koncepcji bardzo poważnie.

Czytaj też: Cztery dni pracy w Wielkiej Brytanii? Jeszcze nigdy tak głośno o tym nie dyskutowano

- W sytuacji, gdy produktywność, równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym
i różnorodność miejsc pracy plasują się wysoko na liście kluczowych kwestii dla firm w Europie, krótszy tydzień pracy mógłby być odpowiednim rozwiązaniem - mówi o wynikach Anna Barbachowska, country HR business partner ADP Polska. Przypomina, że badania wykazały w wielu przypadkach pracownicy, pracując w ten sposób, mogą uzyskać takie same osiągnięcia, jednocześnie ciesząc się lepszą równowagą między życiem prywatnym a zawodowym.

- Jest to więc koncepcja, na której korzystają wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy - dodaje.

Polacy i Europejczycy w wynikach

Czterodniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób, które są na półmetku swojej kariery - 41 proc. osób w wieku od 35 do 44 lat twierdzi, że wolałaby pracować w ten sposób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czwartek, jak piątek, czyli nowe badanie o czterodniowym tygodniu pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA