×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cztery słowa będą kluczem do zmotywowania pracownika w 2022 roku. Nie ma tu "pieniędzy"

Nawet 29 tysięcy złotych może kosztować firmę niezaangażowany pracownik. Jak wpłynąć na motywację pracowników? Jaki wpływ na poziom zaangażowania miała (i ma) pandemia? Jak budować relacje w rozproszonych zespołach? Między innymi o tym mówią nam Urszula Bielińska-Gryszówka, Artur Czart, Paulina Łączek-Ciećwierz, Jacek Łuć, Rafał Nachyna i Małgorzata Ohme.

Cztery słowa będą kluczem do zmotywowania pracownika w 2022 roku. Nie ma tu "pieniędzy"
Zupełnie niezaangażowanych pracowników jest w Polsce niemal 25 proc. (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Dane pokazują, że w Stanach Zjednoczonych straty z powodu braku zaangażowania wynoszą 630 mld dolarów rocznie. Z różnych wyliczeń wynika, że w Polsce każdy niezaangażowany pracownik kosztuje firmę minimum 29 000 zł rocznie.
  • Badania rynku pracy pokazują, że pandemia boleśnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, co przekłada się na zaangażowanie.
  • Nasi rozmówcy zgodnie podkreślają, że kluczem do sukcesu będą empatia, rozmowa, zaufanie i zrozumienie.

Jak pokazują wyniki „Badania zaangażowania polskich pracowników za pierwsze półrocze 2021”, w Polsce mamy do czynienia z coraz większą grupą niezaangażowanych pracowników. Zupełnie niezaangażowanych pracowników stanowi jest niemal 25 proc. – to więcej niż na świecie, gdzie jest to 14 proc. pracowników.

Kim jest niezaangażowany pracownik? To osoba, która aktywnie negatywnie mówi o swojej firmie, jest gotowa zmienić pracę, gdy nadarzy się ku temu okazja i nie jest skłonna do działania w imię firmy.

Ile kosztuje brak zaangażowania? Dane pokazują, że w Stanach Zjednoczonych straty z powodu braku zaangażowania wynoszą 630 mld dolarów rocznie. Z różnych wyliczeń wynika, że w Polsce każdy niezaangażowany pracownik kosztuje firmę minimum 29 000 zł rocznie. Niezaangażowani pracownicy przebywają średnio 19 dni w roku na zwolnieniach, w porównaniu do 8 dni w przypadku zaangażowanych pracowników. 

Wbrew pierwszemu skojarzeniu, pracowników nie będą motywować finanse czy wizje podwyżek. O to, jakie działania powinny podejmować firmy, by poziom zaangażowania pracowników był coraz większy, zapytaliśmy przedstawicieli branży HR.

Problemem nie jest praca zdalna, a złe zarządzanie

Jacek Łuć, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page, zwraca uwagę na szerokie skutki pandemii.

- Badanie Michael Page pokazało, że okres pandemii boleśnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, co wpływa również na naszą efektywność i motywację do pracy. Ponad 60 proc. respondentów z Polski odczuwa negatywne skutki ostatnich kilkunastu miesięcy, takie jak wyższy poziom stresu lub niepokoju, a także większy poziom frustracji i złości oraz niższy poziom motywacji i energii - podkreśla Łuć w komentarzu dla PulsHR.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cztery słowa będą kluczem do zmotywowania pracownika w 2022 roku. Nie ma tu "pieniędzy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2022-01-04 13:28:50

    Brednie HR-owców, co w sumie nie dziwi. W końcu jednym z ich głównych zadań jest wymyślanie co by tu zrobić, żeby pracownikowi nie zapłacić, a dało się wycisnąć z niego jak najwięcej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA