×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Prawie co drugi pracodawca jest na "tak"

 • jk
 • 26 lip 2022 17:12

Polscy pracodawcy są podzieleni. 34 proc. uczestników sondy Pracodawców RP twierdzi, że wdrożyłoby czterodniowy tydzień pracy, ale w dalszej perspektywie. Nieco mniej, bo 31,9 proc. jest zdecydowanie przeciwna temu rozwiązaniu, a 14,9 proc. firm deklaruje, że są w stanie wprowadzić ten model pracy nawet teraz.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Prawie co drugi pracodawca jest na "tak"
Dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy powróciła (Fot. Janson Wong/Unsplash)
REKLAMA

Dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy powróciła. Donald Tusk zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu wprowadzającego krótszy tydzień pracy.

Projekt noweli wprowadzający krótszy tydzień pracy opracowuje również partia Razem. Ma go złożyć w Sejmie do końca wakacji. To kolejna próba skrócenia czasu pracy podejmowana przez polityków lewicy.

- Polska skróciła dzień pracy do 8 godzin sto lat temu, a przecież od tamtej pory wzrosła wydajność i zmieniły się technologie. Do tego pracownicy, którzy mają więcej czasu na odpoczynek, pracują wydajniej - argumentuje pomysł poseł "Razem" Adrian Zandberg.

Pracodawcy podzieleni

A jak pomysł ten oceniają firmy? Pracodawcy RP postanowili to sprawdzić. Aż 74,5 proc. pytanych odpowiada, że aktualnie polska gospodarka nie jest gotowa na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Odmiennego zdania jest 14,9 proc. pracodawców.

Czytaj też: Pracują cztery dni w tygodniu. Efekt? W trzy miesiące zrealizowali połowę zeszłorocznego obrotu

Na kolejne pytanie, które brzmiało: "Czy Twoje przedsiębiorstwo wprowadziłoby czterodniowy tydzień pracy?" 34 proc. uczestników sondy odpowiada, że "tak, ale w dalszej perspektywie". Nieco mniej, bo 31,9 proc. jest zdecydowanie przeciwna temu rozwiązaniu, a 14,9 proc. firm deklaruje, że są w stanie wdrożyć ten model pracy nawet teraz.

Źródło: Twitter/Pracodawcy RP
Źródło: Twitter/Pracodawcy RP

Zalety i wady czterodniowego tygodnia pracy

Zdaniem przedsiębiorców zaletą czterodniowego tygodnia pracy jest polepszenie samopoczucia wśród pracowników (34 proc.), wzrost efektywności pracy (21,3 proc.) oraz swoboda działania i zaufania do pracowników (19,1 proc.). 17 proc. badanych uważa, że skrócenie tygodnia pracy wpłynie na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Prawie co drugi pracodawca jest na "tak"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • pro14ab 2022-07-28 23:29:23

  A jak niedzielę handlowe robili to r krzyk był, mało nie podpalili kraju A teraz ja 4 dni pracy to chwalą Dla jasności nie popieram żadnych z powyższych wtrąceń się państwa w interesy zachodzące między pracownikiem a pracodawcą

 • Kamil 2022-07-27 12:21:34

  A ja jestem za, pracuję ze zwierzętami, więc to praca 7 dni w tyg. i święta, więc więcej 50tek i 100tek 😊

 • jerry 2022-07-27 11:03:04

  taki tydzień pracy może możliwy jest na taśmie produkcyjnej odpalanej guzikiem. W budownictwie 6 dni po 10h to mało ze względu na złożoność procesu, dostawy, czasy technologiczne, przestoje z tyt awarii, kolizje, warunki pogodowe i z tym związane rotacje. W budownictwie infrastrukturalnym każdy miesiąc z tzw. długim łykendem to miesiąc zmarnowany bo czas zmarnowany jest zarówno przed jak i po takim łykendzie czy świętach. Do tego transfery Pracowników na place budów. Na 4 dni nie opłaca się startować budowy.

 • Tomasz 2022-07-27 10:59:48

  Jeśli są gotowi już teraz to wprowadzić to czemu tego nie wprowadzą? Państwo nie określa ile dni ma pracować pracownik więc spokojnie mogą to wdrażać! i budować przewagę na rynku Ale nie! Oni tylko o tym będą gadać! A prawda jest taka, że nic nie mogą bo warunkiem do tego musiałoby być to, że inni by musieli ponieść jeszcze większe koszta co zmniejszyłoby konkurencję, podniesienie cen i wtedy rzeczywiście to by działało.

  • PytaM 2022-07-27 15:22:20

   Troll tusk reprezentuje siebie, swoje urojenia i partyjkę, której przewodzi. W żadnym wypadku nie reprezentuje państwa. O czym więc bredzisz?

 • Piotr 2022-07-27 10:42:11

  No jasne, bardzo tendencyjny ten sondaz. Powiem tak, PO bylo zawsze dla polskiej gospodarki najwiekszym nieszczesiem: kiedy w Polsce glownym problemem bylo bezrobocie i niskie place w wyniku czego kraj tracil mozliwosci rozwoju bo mlodzi wyksztalceni ludzie emigrowali za chlebem do Irlandii to PO podnosilo wiek emerytalny co jeszcze poglebialo problem z bezrobociem. Teraz kiedy nie ma rak do pracy a place sa wysokie i wszyscy chca pracowac to oni chca wprowadzic 4 dniowy dzien pracy. Pytanie kto wykona te 20% pracy, nie mamy 25% bezrobocia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA