×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czterodniowy tydzień pracy to już nie science fiction

W przeszłości rozmawialiśmy o wprowadzeniu 12 godzinnego dnia pracy, potem 8 godzinnego dnia pracy a następnie o wprowadzeniu wolnych sobót. Jestem przekonany, że dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy jest przed nami - mówi Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB.

Czterodniowy tydzień pracy to już nie science fiction
Jestem przekonany, że dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy jest przed nami - mówi Tomasz Wolanowski z ABB (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Demografia będzie jednym z czynników, które będą wymuszały na firmach zastosowania wyższego poziomu nowych rozwiązań w cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji.
 • Jednym z rozwiązań mających ułatwić radzenie sobie z niedoborem siły roboczej ma być skrócenie czasu pracy. Dyskusja o skróceniu czasu pracy i czterodniowym tygodniu pracy została otwarta i temat zagościł w mediach.
 • Już dzisiaj spotykamy się ze sztuczną inteligencją w wielu obszarach, ale jest jeszcze daleko od sytuacji, w której sztuczna inteligencja będzie w stanie odwzorować wszystkie subtelności ludzkiego umysłu.

 

- Demografia będzie jednym z czynników, które będą wymuszały, czy też zachęcały firmy do zastosowania wyższego poziomu nowych rozwiązań w cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Europa i Stany Zjednoczone chcą więcej produkować u siebie, co jest skutkiem doświadczeń z pandemią i wojną, ale żeby produkować musimy mieć zasoby siły roboczej. A siły roboczej jest określona ilość i automatyzacja i robotyzacja jest odpowiedzią na ten niedobór - mówi wiceprezes ABB Tomasz Wolanowski.

Skrócenie czasy pracy jest nieuchronne. Tylko kiedy to nastąpi?

Jednym z rozwiązań mających ułatwić radzenie sobie z niedoborem siły roboczej ma być skrócenie czasu pracy. Dyskusja o skróceniu czasu pracy i czterodniowym tygodniu pracy została otwarta i temat zagościł w mediach.

- Dzisiaj nie jesteśmy w stanie podać gotowych rozwiązań pokazujących, jak miałoby to zjawisko wyglądać, ale na pewno teraz jest moment, w którym tę dyskusję musimy bardzo poważnie prowadzić. Ekonomiści, politycy, etycy powinni usiąść i rozmawiać o tym, jak może wyglądać ten proces i czy on jest potrzebny. Z wysokiego poziomu mogę powiedzieć, że w przeszłości rozmawialiśmy o wprowadzeniu 12-godzinnego dnia pracy, potem 8-godzinnego dnia pracy a następnie o wprowadzeniu wolnych sobót. Ten proces się toczył i jestem przekonany, że dyskusja  o czterodniowym tygodniu pracy jest przed nami - dodaje Tomasz Wolanowski. 

Przypomina, że pierwszym elementem, który zainicjował dyskusję o czterodniowym tygodniu pracy była dyskusja o tym, jak maszyny i roboty wyeliminują ilość pracy do wykonania przez ludzi. To była dyskusja, która miała wyeliminować problem powstania tzw. zbędnej siły roboczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Czterodniowy tydzień pracy to już nie science fiction

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Normal man 2023-02-28 09:34:57

  Niestety lewackie myślenie i głupota- to największy i najbardziej niebezpieczny obecnie globalny wirus i zagrożenie dla świata. Tylko, że zarażeni nim ludzie ( czyt. "eksperci , politycy, etc.) nie zdają sobie sprawy z tego, że są chorzy.....

 • krótszy czas pracy cz.2 2023-02-09 02:45:50

  Z kolei kończąc pracę o 15:30 pracownicy mają obowiązki prywatne - trzeba odebrać dziecko czy dzieci ze szkoły( jak ktoś ma), w domu jest mnogość różnorakich obowiązków domowych i zwyczajnie jest bardzo mało czasu na jakieś odsapnięcie. Życie zaś w takim zaganianiu, stresie, szybkości spowoduje prędzej czy później problemy zdrowotne, a przecież każdy chciałby móc dożyć starości i mieć czas dla siebie, dla rodziny, dla wnuków nieprawda? no przecież, poza tym jak się jest w sile wieku trzeba mieć po pracy czas na dziecko czy dzieci, trzeba mieć czas nie tylko na różnorakie obowiązki domowe ale także na odpoczynek, relaks czy jakieś rozrywki a obecny model pracy mocno to wszystko utrudnia a niekiedy i uniemożliwia. Pytanie co byłoby i dla kogo korzystniejsze czy zaczynać o 8:30( osoby niepełnosprawne - 9:30) i kończyć o 15:30 czy zaczynać o 7:30 i kończyć o 14:30(osoby niepełnosprawne - 13:30). To byłoby tematem dyskusyjnym pomiędzy pracodawcami a pracownikami, no chyba, że rozwiązanie kompromisowe - czyli zaczynanie pracy o 8:00( osoby niepełnosprawne - 9:00) i kończenie o 15:00. Ale tak czy inaczej przeznaczanie aż 1/3 doby na siedzenie w pracy to z pewnością za dużo.

 • krótszy czas pracy cz.1 2023-02-09 02:45:24

  Obecny model pracy 5x8(5 dni w tygodniu x 8 godzin = 40 godzin tygodniowo) powinien być już dawno zastąpiony modelem pracy 5x7( 5 dni w tygodniu x 7 godzin = 35 godzin tygodniowo). Osoby niepełnosprawne mniej lub bardziej pracowałyby w modelu 5x6( 5 dni w tygodniu x 6 godzin = 30 godzin tygodniowo). To byłoby bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich i optymalne. Zdecydowana większość urzędów pracuje w godzinach 7:30 do 15:30 - to jest skrajnie antyludzkie, sporo pracowników( takich co mają dłuższy dojazd do pracy, w tym ci co dojeżdżają transportem zbiorowym - bo nie każdy ma czy musi mieć prawo jazdy) muszą wstawać niekiedy dużo przed godziną 6 rano co jest bardzo niezdrowe na dłuższą metę bo wiąże się z dość częstym deficytem snu, a co to oznacza? To oznacza poważne problemy zdrowotne - nie tylko ryzyko przyrostu masy ciała( jak się jest regularnie niewyspanym to organizm, żeby "oszukać" niedobór snu domaga się podjadania w ciągu dnia by mieć więcej energii - i niestety wiele osób sięga w takim przypadku po szybkie przekąski, często kaloryczne i niezdrowe) a co za tym idzie istnieje ryzyko rozwoju otyłości i cukrzycy. Regularne deficyty w śnie mogą prowadzić nawet do pewnych nowotworów czy alzheimera.

 • Jerzy Jerzy 2023-02-08 21:04:32

  Skoro skrócenie tygodnia pracy do 4 dni tak poprawi efektywność pracy to skrócenie do 3 dni pozwoli nam prześcignąć Niemców czy Holendrów ??

 • Jerzy Jerzy 2023-02-08 20:58:03

  Oczywiście dodatkowy wolny dzień zwiększy efektywność pracy i zwiększy PKB. W Chinach pracuje się 7 dni i dlatego chińska gospodarka jest w kompletnym upadku i ruinie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA