-
- •6 lut 2023 18:00
W przeszłości rozmawialiśmy o wprowadzeniu 12 godzinnego dnia pracy, potem 8 godzinnego dnia pracy a następnie o wprowadzeniu wolnych sobót. Jestem przekonany, że dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy jest przed nami - mówi Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB.

- Demografia będzie jednym z czynników, które będą wymuszały na firmach zastosowania wyższego poziomu nowych rozwiązań w cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji.
- Jednym z rozwiązań mających ułatwić radzenie sobie z niedoborem siły roboczej ma być skrócenie czasu pracy. Dyskusja o skróceniu czasu pracy i czterodniowym tygodniu pracy została otwarta i temat zagościł w mediach.
- Już dzisiaj spotykamy się ze sztuczną inteligencją w wielu obszarach, ale jest jeszcze daleko od sytuacji, w której sztuczna inteligencja będzie w stanie odwzorować wszystkie subtelności ludzkiego umysłu.
- Demografia będzie jednym z czynników, które będą wymuszały, czy też zachęcały firmy do zastosowania wyższego poziomu nowych rozwiązań w cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Europa i Stany Zjednoczone chcą więcej produkować u siebie, co jest skutkiem doświadczeń z pandemią i wojną, ale żeby produkować musimy mieć zasoby siły roboczej. A siły roboczej jest określona ilość i automatyzacja i robotyzacja jest odpowiedzią na ten niedobór - mówi wiceprezes ABB Tomasz Wolanowski.
Skrócenie czasy pracy jest nieuchronne. Tylko kiedy to nastąpi?
Jednym z rozwiązań mających ułatwić radzenie sobie z niedoborem siły roboczej ma być skrócenie czasu pracy. Dyskusja o skróceniu czasu pracy i czterodniowym tygodniu pracy została otwarta i temat zagościł w mediach.
- Dzisiaj nie jesteśmy w stanie podać gotowych rozwiązań pokazujących, jak miałoby to zjawisko wyglądać, ale na pewno teraz jest moment, w którym tę dyskusję musimy bardzo poważnie prowadzić. Ekonomiści, politycy, etycy powinni usiąść i rozmawiać o tym, jak może wyglądać ten proces i czy on jest potrzebny. Z wysokiego poziomu mogę powiedzieć, że w przeszłości rozmawialiśmy o wprowadzeniu 12-godzinnego dnia pracy, potem 8-godzinnego dnia pracy a następnie o wprowadzeniu wolnych sobót. Ten proces się toczył i jestem przekonany, że dyskusja o czterodniowym tygodniu pracy jest przed nami - dodaje Tomasz Wolanowski.
Przypomina, że pierwszym elementem, który zainicjował dyskusję o czterodniowym tygodniu pracy była dyskusja o tym, jak maszyny i roboty wyeliminują ilość pracy do wykonania przez ludzi. To była dyskusja, która miała wyeliminować problem powstania tzw. zbędnej siły roboczej.


Słowa kluczowe
- EEC Trends
- Tomasz Wolanowski
- ABB
- automatyzacja
- robotyzacja
- 4-dniowy tydzień pracy
- czterodniowy tydzień pracy
- sztuczna inteligencja
- ChatGPT
- czas pracy
- wideo
KOMENTARZE (16)