PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 • Nowy Przemysł
 • Tech & Job
 • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Sytuacja na polskim rynku pracy. Analizy branżowe. Rekrutacja. Mobilność i stabilizacja

Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?

 • Justyna Koc
  jk
 • 17 lis 2020 20:00

Niektórzy europejscy politycy uważają, że nadszedł czas na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Pomógłby uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wszystko zależy od produktywności, a pierwsze przymiarki wyglądają obiecująco.

Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?
Krótszy tydzień pracy pomógłby uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Polityk Partii Pracy John McDonnell, odpowiedzialny za finanse  w brytyjskim gabinecie cieni, uważa, że europejskie kraje powinny wdrożyć czterodniowy tydzień pracy.
 • O potrzebie skrócenia czasu pracy - z uwagi na solidarność z bezrobotnymi - mówiła także podczas pandemii premier Finlandii Sanna Marin. Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii zapowiedziała, że w ramach walki ze skutkami koronawirusa będzie promowała skrócenie tygodnia pracy do czterech dni.
 • Światowe korporacje już testują krótsze dniówki – z dobrymi efektami jeśli chodzi o produktywność i koszty.

Jak donosi „The Guardian”, polityk Partii Pracy John McDonnell, który pełni funkcję kanclerza skarbu w gabinecie cieni, uważa, że Wielka Brytania, Hiszpania i inne europejskie kraje powinny wdrożyć czterodniowy tydzień pracy. Rozwiązanie to pomogłoby uporać się z ekonomicznymi skutkami pandemii. Propozycję tę przedstawiono w liście skierowanym do Borisa Johnsona, Angeli Merkel, premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza i innych europejskich przywódców. Poparcie dla pomysłu wyrazili już lewicowi politycy i związkowcy.

Autorzy listu podkreślili długą historię godzenia się przez pracowników na skrócenie tygodnia po to, by ratować miejsca pracy. Zwrócono również uwagę, że kryzys stwarza okazję do ponownego przemyślenia systemów pracy po to, aby ograniczyć zużycie energii i wesprzeć walkę z kryzysem klimatycznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W całej historii krótsze godziny pracy były wykorzystywane w czasach kryzysu i recesji gospodarczej jako sposób na równiejszy podział pracy między bezrobotnymi i tymi, którzy mieli za dużo pracy. Ze względu na rozwój cywilizacji i dobro społeczeństwa nadeszła chwila, aby skorzystać z możliwości skrócenia godzin pracy bez utraty wynagrodzenia – zaznaczają autorzy listu.

Krócej, ale produktywnie

O potrzebie skrócenia czasu pracy mówiła także podczas pandemii premier Finlandii Sanna Marin. Jej zdaniem w obecnej sytuacji mogłoby to być cenne rozwiązanie z uwagi na bezrobocie rosnące z powodu kryzysu wywołanego pandemią .

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotrek 2020-11-18 12:37:27

  Otóż to, praca nie powinna być celem samym w sobie. Życie i cieszenie się nim - to jest bezcenne! Praca powinna jedynie to ułatwiać :) Może wreszcie to zrozumiemy :) Człowiek szczęśliwy to, wydajny pracownik i niesamowity kreator rzeczywistości :)

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA