×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Człowiek w marketingu jest i będzie niezastąpiony

Czy za 5-10 lat możemy się spodziewać, że wysoko zaawansowana technologia wejdzie na stałe i w pewnym wymiarze do marketingu? Jak zmienia się rola CMO? Jak ważna jest etyka w marketingu? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas debaty "Marketing przyszłości", która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Człowiek w marketingu jest i będzie niezastąpiony
Sztuczna inteligencja coraz śmielej będzie wkraczać do marketingu, jednak człowiek zawsze będzie w tym obszarze potrzebny, bo będzie kreował (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zdaniem ekspertów sztuczna inteligencja coraz śmielej będzie wkraczać do marketingu, jednak człowiek zawsze będzie w tym obszarze potrzebny, bo będzie kreował.
  • Marketingowcy zwracają także uwagę, że rola dyrektora marketingu (CMO) to najbardziej zmieniająca się funkcja w przedsiębiorstwie.
  • Kolejny ważny aspekt to etyka w reklamie i budowaniu marki, na którą szczególną uwagę zwracają młode pokolenia.

Jak wskazuje Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, trudno przewidzieć, co się stanie - które technologie przebiją się, a które nie.

- To, czy machine learning lub sztuczna inteligencja będą wykorzystywane w reklamie w przyszłości, nie zależy od dostępnej technologii, ale od tego, jak potoczy się batalia o prywatność danych - mówi Tomasz Jażdżyński. - Żeby użyć sztucznej inteligencji, trzeba mieć duże ilości danych. Ponadto ktoś musi się zgodzić na ich przetwarzanie. Tylko wtedy to zadziała - dodaje.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media (Fot. PTWP)
Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media (Fot. PTWP)

Tomasz Jażdżyński zauważa też, że naturalnym miejscem, gdzie można znaleźć duże ilości danych, są największe platformy wyszukiwawcze czy społeczne.

- Tam - szybciej bądź później - sztuczna inteligencja wejdzie. Nie będzie jednak tworzyła kreacji. Człowiek zawsze będzie w marketingu potrzebny, bo będzie kreował. Sztuczna inteligencja może jednak decydować o tym, co komu pokazać i które wymyślone przez człowieka kreacje wykorzystać - ocenia Jażdżyński.

Z kolei Beata Kucejko-Pelka, dyrektor marketingu na Polskę, kraje bałtyckie i Ukrainę w LEGO Group, zwraca uwagę, że walutą XXI wieku jest informacja. - Dane z bitowej infostrady to coś, z czym my - pracując w marketingu - na co dzień się mierzymy - mówi.

- Kluczowe jest połączenie pracy zespołów marketingowych z zespołami analitycznymi czy z pracą agencji - domów mediowych, które są w stanie dostarczyć nam informacje. My z kolei jesteśmy w stanie bardzo szybko wyciągać z nich wnioski i dzięki temu możemy precyzyjnie adresować potrzeby naszego konsumenta. A dzisiejszy konsument jest bardzo niecierpliwy. Mobilność, która jest największym osiągnięciem technologicznej rewolucji, sprawia, że chce on mieć rozwiązanie tu i teraz - komentuje Beata Kucejko-Pelka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Człowiek w marketingu jest i będzie niezastąpiony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA