Człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa

Praca działu HR nie polega tylko na prowadzaniu rekrutacji. Równie ważne jest utrzymywanie satysfakcji pracowników z zatrudnienia. I to także w okresie gorszej koniunktury gospodarczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa

PODZIEL SIĘ


Autor: JL

14 maj 2013 9:02


Znalezienie dobrego pracownika nie jest łatwe. Dlatego zarządzający działem HR coraz większą wagę przykładają do zatrzymania pracowników w firmie. Jest to istotne również w trakcie spowolnienia gospodarczego, gdy firmy ograniczają zatrudnienie, ale także starają się zatrzymać u siebie najlepszych, sprawdzonych już pracowników

Świadczą o tym wyniki „Globalnego barometru HR 2013", ogólnoświatowego badania, przeprowadzonego przez Michael Page wśród ponad 4300 menadżerów i dyrektorów działów personalnych. Wedle badania aż 93 proc. firm na świecie i 91 proc. w Polsce szuka sposobu na utrzymanie zadowolenia pracowników z zatrudnienia. Jakie są to działania?

Haczyki na pracowników

W Europie najwięcej firm (55 proc.) planuje zwiększyć stabilność zatrudnienia dzięki oferowaniu pracownikom pakietów szkoleniowych oraz zapewnieniu szerokich możliwości rozwoju zawodowego.

Wiele firm (38 proc.) stara się pomóc pracownikom w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym np. dzięki możliwości pracy z domu bądź szkoleniom z zarządzania czasem. Są to rozwiązania najczęściej stosowane w Australii i Nowej Zelandii.

Podobnie jest w Polsce. W naszym kraju najczęściej (41 proc) wykorzystywanym sposobem przywiązywania pracowników do firmy są szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. Firmy stawiają również na budowanie przyjaznej dla zatrudnionych kultury organizacyjnej (41proc.) oraz zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym (35 proc.).

W ramach tworzenia tej równowagi 67 proc. badanych firm w Polsce zapewnia pracownikom pakiety rekreacyjne, np. karnety na siłownię lub fitness, 64 proc. rozlicza godziny nadliczbowe w postaci dni wolnych od pracy, a 51 proc. umożliwia pracę z domu - tymczasową, a także w częściowym lub pełnym wymiarze godzin. Która metoda zatrzymania pracowników jest najlepsza?

Elastyczny menadżer

Według Pawła Wierzbickiego z Michael Page, największy wpływ na małą rotację kadr ma sprawna i doświadczona kadra menadżerska.

- Nie bez przyczyny mówi się, że człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od szefa. Od jego postawy zależy w dużej mierze, czy pracownik ma poczucie, że się uczy, rozwija i podejmuje ciągle nowe wyzwania. Właśnie szef powinien kreować pozytywną atmosferę w zespole. Do tego potrzebne jest indywidualne i elastyczne podejście - zauważa executive manager w Michael Page.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.