Człowiek nie rodzi się przywódcą. Lidera się tworzy

Niektórzy twierdzą, że przywódcą się człowiek rodzi. Inni z kolei uważają, że wszystkiego się można nauczyć. Czy zatem instynkt przywódcy rodzi się w pracownikach sam, czy to raczej firma wspiera i kreuje liderów?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Człowiek nie rodzi się przywódcą. Lidera się tworzy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

1 paź 2014 6:20


– Nie jest tak, że genotyp decyduje o tym, czy jest się liderem, czy nie, ale może on bardzo pomagać. Człowiek rodzi się z pewnymi cechami osobowymi, które sprzyjają przywództwu. Jednak wiele cech można w sobie wykształcić i udoskonalać – mówi Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton.

Podobną opinię na ten temat ma Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca w firmie Architekci Kariery, która przyznaje, że są osoby, które mają większe predyspozycje niż inni, by pracować z ludźmi. – Mają już wcześniej rozwinięte cechy charakteru, by pracować z zespołem i wyciągać z niego to co najlepsze – ocenia.

Tomasz Wróblewski twierdzi również, że bycie liderem to pewna postawa wobec życia i powierzonych zadań. Jego zdaniem każdy w firmie staje przed innymi wyzwaniami o różnej skali, jednak nawet w drobnych działaniach może przejawiać się przywództwo.

– Jeśli pracownik niższego szczebla ma w sobie na tyle odwagi, aby przyjść do menedżera i pokazać, że coś można zrobić lepiej, to jest to niewątpliwie skarb w firmie, który ma potencjał na wspaniałego lidera. Oczywiście nie wszyscy mogą zostać przywódcami. Pracodawcy powinni wychwytywać talenty i umożliwiać im rozwój mocnych stron. Zdecydowanie warto, a nawet trzeba wspierać liderów w firmie – wyjaśnia Wróblewski.

A czy menedżerowie doceniają firmy, które ich wspierają i umożliwiają rozwój? Z badania Hay Group na temat przywództwa wynika, że ośmiu na dziesięciu ankietowanych pracowników w tych przedsiębiorstwach, w których stawia się na rozwój kompetencji lidera, twierdzi, że odrzucają oni oferty pracy, które otrzymują od konkurencji. Przede wszystkim cenią sobie możliwości kształcenia się, zwiększania umiejętności w ważnych dla siebie dziedzinach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.