PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Część pracowników może się rozczarować. Pracodawcy już zdecydowali

 • jk
 • 2 cze 2022 13:45

Praca w trybie zdalnym dobiega końca. 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur i to najlepiej jeszcze w tym roku.

Część pracowników może się rozczarować. Pracodawcy już zdecydowali
Zdecydowana większość przedsiębiorców (68 proc.) będzie promować regularny powrót do biur i to nawet od połowy tego roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”, zdecydowana większość przedsiębiorców (68 proc.) będzie promować regularny powrót do biur i to nawet od połowy tego roku. 
 • W przypadku co czwartej firmy ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca.
 • Tylko 6 proc. przedsiębiorców zdecyduje się na zmuszenie wszystkich zatrudnionych do pracy w biurze każdego dnia. Większość daje swobodę powrotu w formule hybrydowej.

Z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey” wynika, że czas powrotu do biur odsunął się w czasie. Jeszcze w poprzedniej edycji badania większość firm zakładała, że pracownicy zaczną pracować w biurze w połowie 2021 roku. Ze względu na wariant Omicron było to niemożliwe. Plany przesunęły się na ten rok, ale pozostają aktualne.

Zdecydowana większość przedsiębiorców (68 proc.) będzie promować regularny powrót do biur i to nawet od połowy tego roku. W przypadku co czwartej firmy ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. 1 na 6 przedsiębiorców nie narzucił ram czasowych, kiedy powrót do biura ma się wydarzyć. Jest to raczej proces, w którym pracownicy dostosują się do nowego trybu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Powroty nie muszą być trudne. Jak przeprowadzić skuteczny reboarding

Istnieje kilka znaczących różnic sektorowych, bo blisko 80 proc. firm finansowych planuje bardziej regularny powrót do biura do połowy roku. Dla kontrastu ponad 1/3 firm technologicznych planuje ten proces, ale bez narzucania sobie określonych ram czasowych.

- Bez względu na planowany czas i kształt powrotu do pracy w biurze firmy muszą aktywnie zaangażować się w ten proces. On nie powinien być następstwem jednego maila, w którym wskażemy odgórne rekomendacje dotyczące tego, ile czasu pracownik powinien spędzać w przestrzeni biurowej. Kluczowa jest odpowiednia i wielotorowa komunikacja, ale też technologia i jasne przedstawienie korzyści wynikających z pracy w biurze. Warto też zweryfikować dotychczasową strategię środowiska pracy, a w razie konieczności napisać ją na nowo – mówi Małgorzata Niewińska, szefowa działu środowiska pracy i zarządzania zmianą w CBRE.

Na razie pracownicy mają wybór

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Część pracowników może się rozczarować. Pracodawcy już zdecydowali

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Taaak 2022-06-04 17:13:19

  A dlaczego to pracownicy mają być rozczarowani... Rozczarowani to będą pracodawcy, jak charujacy na nich jelenie zaczną się zwalniać po zmuszeniu ich do powrotu do biur. Ludzie nie dajcie się, to my ciężko pracujemy dla wyzyskiwaczy, więc chociaż zdalne nam się należy.

 • Korpoludek 2022-06-04 14:01:08

  W mojej obecnej firmie w systemie zdalnym efektywność i wyniki zespołu wzrosły o 30% Żeby się pracodawca nie zdziwił, jak zażąda powrotu do syfskiego biura i się okaże, że 3/4 pracowników złożyło wypowiedzenie hehehe

 • Kos 2022-06-04 13:08:17

  Pracownicy zdecydowali inaczej, także Janusze biznesu będą mieć o ile już nie mają, problem.. praca z biura, to szajs, w USA pracownicy mają wybór i to jest elastyczne podejście. U nas dalej komuna we łbach się kisi, zamiast zadaniowego systemu pracy, pseudobiznesmeni chcą aby ludzie siedzieli w biurach i udawali, że pracują. Przekładanie papierów z kupki na kupkę w biurze i ploty bądź robienie za damę do towarzystwa szefowej, to przeżytek

 • Ja 2022-06-04 13:00:16

  aha ... I oni wszystkich zatrudnią ???? naprawdę wszystkich bez wyjątku???? no to się zdziwisz...

 • Llucy 2022-06-04 11:06:48

  A ja teraz zatrudniam się sam i mam wymysły bylego pracodawcy tam gdzie na to zasługują ;)

  • i tyle 2022-06-04 12:57:12

   i bardzo bardzo dobrze.... praca na etacie powinna być całkowicie zakazana .... chcesz pracować otwieraj własną firmę I tyle w temacie.... a ty jesteś świetnym przykładem tylko nie zapomnij terminowo zapłacić ZUSu, dochodowego VAT, opłaty RODO, BODO .... I kilkudziesięciu innych....

   • ee 2022-06-05 00:22:58

    Albo daj to księgowej do biura rachunkowego do zrobienia za 150 zł na miesiąc?

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA