PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czeka nas renesans pracy zdalnej. „Pracodawcy będą oszczędzać na energii i ogrzewaniu”

 • jk
 • 17 paź 2022 10:47

Rynek pracy spodziewa się renesansu pracy zdalnej już zimą. O ile w roku 2020 i 2021 powodem była pandemia COVID-19, tak w tym roku pracodawcy uważają, że do domu niektórych pracowników może wysłać kryzys energetyczny.

Czeka nas renesans pracy zdalnej. „Pracodawcy będą oszczędzać na energii i ogrzewaniu”
Firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak mówi Anna Sudolska z Idea HR Group, firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną. Powodem są kłopoty związane z kryzysem energetycznym.
 • Nie wszyscy pracownicy będą zadowoleni - jedni się się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem.
 • Mówi się o oszczędzaniu prądu, gazu, światła. Nie wykorzystamy tego w pracy, więc będziemy korzystać z tego w domu, a to może być koszt realny do oceny i odczuwalny w budżecie domowym - dodaje Sudolska.

Praca zdalna miała swój „złoty czas”, gdy była ratunkiem dla wielu firm w czasie pandemii. Potem była stopniowo niwelowana. Pozytywnie pracę zdalną oceniły sektory kreatywne, mniej pozytywnie administracja czy księgowość.

W opinii pracodawców efektywność pracowników zdalnych jest wysoka, ale wadą takiego rozwiązania są trudności w zachowaniu uporządkowanej hierarchii w firmie czy integracji w zespole.

Praca zdalna może powrócić zimą

Czy praca zdalna powróci zimą? – Otrzymujemy dużo sygnałów, że firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną. Powodem są kłopoty związane z kryzysem energetycznym. Tam, gdzie jest to możliwe to pracodawcy będą sugerować pracownikom pracę zdalną. Będą to zwykle działy administracyjne w dużych korporacjach, sektory kreatywne, urzędnicy, być może nauczyciele. Wszędzie tam, gdzie możliwe będzie ograniczenie obecności w biurach to pewnie będzie to stosowane - wyjaśnia Anna Sudolska, ekspert rynku pracy z Idea HR Group.

Czytaj też: Ograniczenia produkcji, zamknięcia. Przedsiębiorcy ostrzegają przed kryzysem energetycznym

- Pracodawcy obawiają się spadku efektywności. Praca zdalna nie wszystkim kojarzy się dobrze. Nieprzewidywalność kryzysu energetycznego jest jednak absolutnie gigantyczna – mówi Anna Sudolska.

Niektórzy się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem

Czy pracownicy chętnie będą przechodzić na pracę zdalną? Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii. Jak podkreśla Anna Sudolska, niektórzy się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Czeka nas renesans pracy zdalnej. „Pracodawcy będą oszczędzać na energii i ogrzewaniu”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Majka 2022-10-23 09:22:44

  Wolę zużyć więcej prądu w domu niż spalać benzynę i tracić czas na dojazdy. I tak wydam mniej pracując zdalnie

 • Adam 2022-10-17 18:53:56

  Nie nie będzie pracy zdalnej - znakomita większość już się zorientowała, ze pod byle pretekstem ma być zamykana w domu, żeby w końcu pozostać w nim trwale w otoczeniu elektroniki kreującej rzeczywistość. Nie zgodzimy się na to.

 • xd 2022-10-17 14:30:27

  Błędna teza autora tego artykułu. Gdy będą wprowadzone limity na prąd - niższa cena za niższe zużycie - to jest logiczne, że pracownicy nie będą chcieli tego prądu zużywać u siebie w domu, a chętniej będą przychodzić do biur. Chyba, że pracodawca im za to zapłaci.

 • Szara Kowalska 2022-10-17 14:19:28

  A pracownik pójdzie do pracodawcy i zażąda podwyżki gdyż w domu : - będzie używać własnego sprzętu - używać prądu za który płaci - używa własnego ogrzewania - amortyzacja używanego sprzętu Mówią o oszczędzaniu prądu, a zwykły szary Kowalski na pracy zdalnej będzie go więcej zużywał.

 • Lola 2022-10-17 12:19:40

  Aha. Czyli dokladaj pracowniku do interesu, zeby pracodawca zaoszczedzil. Dobre hehe

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA