PARTNERZY PORTALU

Czas wolny, czyli nowy benefit

  • KDS
  • 19 gru 2022 19:10

Dawne rygory panujące w miejscach pracy odchodzą powoli w zapomnienie. Elastyczne godziny pracy upowszechniają się, możliwość pracy zdalnej znajdzie niebawem umocowanie w kodeksie pracy, a w przestrzeni publicznej głośno o 4-dniowym tygodniu pracy. Pracodawcy, zwłaszcza ci, którzy muszą konkurować na rynku o talenty, prześcigają się w proponowanych benefitach. Co oferują?

Czas wolny, czyli nowy benefit
Wśród zmieniających się oczekiwań wobec pracy, oprócz czasu dla siebie, pracownicy coraz częściej wymieniają m.in. poczucie sensu wykonywanej pracy (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Prywatna opieka medyczna, karta Multisport i świeże owoce w firmie nie robią już na pracownikach wrażenia.
  • Także możliwość pracy z domu i elastyczne godziny jej wykonywania zaczynają być oczywistością. Jest jednak dobro, które nabiera coraz większej wartości: wolny od pracy czas dla siebie.
  • Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym to trend, który się wyraźnie umacnia.

Z Raportu „Great Insights” przygotowanego przez Great Place to Work France wynika, że już teraz zachowanie równowagi miedzy życiem zawodowym a prywatnym to drugi po wynagrodzeniu najważniejszy aspekt pracy. Firmy zdają sobie z tego sprawę i coraz śmielej wprowadzają różne warianty poszerzenia przestrzeni na życie prywatne.

Dodatkowy urlop, krótszy tydzień pracy

Jednym z przykładów może być Accenture, który testuje obecnie specjalny, dodatkowy urlop. Przysługuje on pracownikom z ponad pięcioletnim stażem i pozwala na wzięcie do trzech miesięcy wolnego przy zachowaniu 50 proc. wynagrodzenia.

Powoli rzeczywistością staje się też 4-dniowy tydzień pracy. We Francji pionierem w tym zakresie była Groupe LDLC, działająca w sektorze IT. Skrócony tydzień pracy objął wszystkich pracowników: w centrali, logistyce i sklepach. I stał się sukcesem firmy, która w ciągu pierwszego roku funkcjonowania w nowym modelu zanotowała sześcioprocentowy wzrost obrotów.

Accenture testuje obecnie specjalny, dodatkowy urlop. Przysługuje on pracownikom z ponad pięcioletnim stażem i pozwala na wzięcie do trzech miesięcy wolnego przy zachowaniu 50 proc. wynagrodzenia. (fot. Unsplash/Brooke Cagle)
Accenture testuje obecnie specjalny, dodatkowy urlop. Przysługuje on pracownikom z ponad pięcioletnim stażem i pozwala na wzięcie do trzech miesięcy wolnego przy zachowaniu 50 proc. wynagrodzenia. (fot. Unsplash/Brooke Cagle)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas wolny, czyli nowy benefit

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA