Źle ukierunkowana pomoc, całkowity brak przewidywalności prawa, podział na pracowników etatowych i tych pracujących na umowy cywilnoprawne czy brak odwagi w podejmowaniu zmian w prawie. To jedne z największych bolączek, z jakimi mierzyliśmy się w mijającym roku na rynku pracy. Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy czas przygotowało 9 ekspertów reprezentujących rząd, pracowników i pracodawców. To m.in. Zbigniew Żurek (BCC), Grażyna Spytek-Bandurska (FPP), Andrzej Kwaliński (GIP), Cezary Kaźmierczak (ZPP) i Katarzyna Siemienkiewicz (Pracodawcy RP).
- Autor:Katarzyna Domagała-Szymonek
- •29 gru 2020 6:00

Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy
Od początku pandemii wprowadzono ustawą specjalną możliwość stosowania pracy zdalnej (rozumianej jako wykonywanie - przez czas oznaczony - pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania) na podstawie polecenia pracodawcy wydanego pracownikowi.
Najistotniejsze było przeciwdziałanie rozszerzaniu się pandemii i przyjęcie określonych, powszechnych zasad postępowania w tym zakresie – i to jest na pewno plus tego rozwiązania. Jednakże przepisy dotyczące pracy zdalnej mają nadal charakter dość ogólny. Czas, w jakim przyjęte zostało pierwotne rozwiązanie (początek marca 2020 r.) i tempo wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych na czas pandemii spowodowały taki charakter tego przepisu. Nawet kolejne zmiany i uzupełnienia art. 3 Tarczy nie zmieniły tego stanu rzeczy.
Z doniesień medialnych wynika, że opracowany został już wstępny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wprowadzić nowe przepisy o zdalnym wykonywaniu obowiązków. Oczekujemy na nowe, bardziej precyzyjne przepisy, które w sposób systemowy uregulują kwestie związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Szkoda, że nie udało się jeszcze tego dokonać… (fot. PIP)


Słowa kluczowe
- Andrzej Kubisiak
- PIE
- Polski Instytut Ekonomiczny
- Cezary Kaźmierczak
- ZPP
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Grażyna Spytek-Bandurska
- FPP
- Federacja Przedsiębiorców Polskich
- Andrzej Kwaliński
- PIP
- GIP
- Państwowa Inspekcja Pracy
- Katarzyna Siemienkiewicz
- Pracodawcy RP
- Zbigniew Żurek
- BCC
- rynek pracy
- koronawirus
- Dorota Gardias
- FZZ
- Forum Związków Zawodowych
- Jan Gogolewski
- Związek Rzemiosła Polskiego
- ZRP
- podsumowania 2020/prognozy 2021
KOMENTARZE (0)