PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Czarne charaktery", czyli o ciemnych stronach rynku pracy w 2020 roku

Źle ukierunkowana pomoc, całkowity brak przewidywalności prawa, podział na pracowników etatowych i tych pracujących na umowy cywilnoprawne czy brak odwagi w podejmowaniu zmian w prawie. To jedne z największych bolączek, z jakimi mierzyliśmy się w mijającym roku na rynku pracy. Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy czas przygotowało 9 ekspertów reprezentujących rząd, pracowników i pracodawców. To m.in. Zbigniew Żurek (BCC), Grażyna Spytek-Bandurska (FPP), Andrzej Kwaliński (GIP), Cezary Kaźmierczak (ZPP) i Katarzyna Siemienkiewicz (Pracodawcy RP). 

Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy

Od początku pandemii wprowadzono ustawą specjalną możliwość stosowania pracy zdalnej (rozumianej jako wykonywanie - przez czas oznaczony - pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania) na podstawie polecenia pracodawcy wydanego pracownikowi.

Najistotniejsze było przeciwdziałanie rozszerzaniu się pandemii i przyjęcie określonych, powszechnych zasad postępowania w tym zakresie – i to jest na pewno plus tego rozwiązania. Jednakże przepisy dotyczące pracy zdalnej mają nadal charakter dość ogólny. Czas, w jakim przyjęte zostało pierwotne rozwiązanie (początek marca 2020 r.) i tempo wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych na czas pandemii spowodowały taki charakter tego przepisu. Nawet kolejne zmiany i uzupełnienia art. 3 Tarczy nie zmieniły tego stanu rzeczy.

Z doniesień medialnych wynika, że opracowany został już wstępny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wprowadzić nowe przepisy o zdalnym wykonywaniu obowiązków. Oczekujemy na nowe, bardziej precyzyjne przepisy, które w sposób systemowy uregulują kwestie związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Szkoda, że nie udało się jeszcze tego dokonać… (fot. PIP)

REKLAMA

      

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Czarne charaktery", czyli o ciemnych stronach rynku pracy w 2020 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA