PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Czarne charaktery", czyli o ciemnych stronach rynku pracy w 2020 roku

Źle ukierunkowana pomoc, całkowity brak przewidywalności prawa, podział na pracowników etatowych i tych pracujących na umowy cywilnoprawne czy brak odwagi w podejmowaniu zmian w prawie. To jedne z największych bolączek, z jakimi mierzyliśmy się w mijającym roku na rynku pracy. Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy czas przygotowało 9 ekspertów reprezentujących rząd, pracowników i pracodawców. To m.in. Zbigniew Żurek (BCC), Grażyna Spytek-Bandurska (FPP), Andrzej Kwaliński (GIP), Cezary Kaźmierczak (ZPP) i Katarzyna Siemienkiewicz (Pracodawcy RP). 

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Brak zmian w obecnym prawie już jest błędem. Rząd zmarnował mijający rok na niepodejmowanie odważnych reform. Zamiast tego doświadczaliśmy punktowych uderzeń w biznes czy to podatkiem od cukru, CIT-em dla spółek komandytowych, ustawą aptekarską, czy np. piątką dla zwierząt.

Ponadto dalej tkwimy w nieelastycznym prawie pracy. Do dziś np. nie wdrożono do Kodeksu pracy zapisów o pracy zdalnej, mimo że już niemal rok jest to powszechna na rynku praktyka. Utrzymujemy wysoki klin podatkowy dla umów o pracę. System podatkowy i składkowy dla osób fizycznych czy przedsiębiorców jest skomplikowany. W rezultacie sztywny Kodeks pracy, wysokie i skomplikowane opodatkowanie oraz oskładkowanie umów o prace powodują, że przedsiębiorcy zatrudniają mniej i niechętnie na podstawie umów kodeksowych.

Sytuacja na rynku pracy byłaby znacznie lepsza, gdyby odważnie zmieniono zasady zatrudniania. Rekomendujemy wprowadzenie jednolitej stawki podatku pobieranej przez pracodawcę od funduszu płac, a tym samym zmianę systemu finansowania służby zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych.

Konieczny jest przegląd świadczeń rodzicielskich i socjalnych tak, by równocześnie chroniły rodziny w sytuacjach nadzwyczajnych, ale także były gwarancją dla pracodawców, że pracownicy mają inne możliwości niż wykorzystywanie stosunku pracy do uzyskiwania świadczeń finansowych. Powinno się także maksymalnie uprościć procedury związane z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców. (fot. PTWP)

REKLAMA

      

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Czarne charaktery", czyli o ciemnych stronach rynku pracy w 2020 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA