×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cyfryzacja w Polsce poniżej średniej. Firmy mają jednak duży potencjał

  • Anna Trojanowska
    AT
  • Opublikowano: 11 cze 2022 14:32

Według rankingu DESI, czyli indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego krajów Unii Europejskiej, Polska od kilku lat pozostaje na jednym z ostatnich miejsc tego zestawienia. Jak wynika z badania KPMG, przeprowadzonego w partnerstwie z Microsoftem wskaźnik główny monitora transformacji cyfrowej biznesu wynosi w Polsce 4,8 pkt w dziesięciostopniowej skali. W ocenie autorów raportu, pokazuje to duży potencjał do przyspieszenia cyfryzacji polskich firm.

Cyfryzacja w Polsce poniżej średniej. Firmy mają jednak duży potencjał
Wskaźnik transformacji cyfrowej biznesu w Polsce wynosi 4,8/10 (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Ponad połowa firm w Polsce dostrzega duże znaczenie transformacji cyfrowej, ale tylko 21 proc. planuje zwiększać nakłady na ten cel, a zaledwie 10 proc. zamierza zatrudnić specjalistów w tym zakresie.
  • Wyniki badania wskazują też, że 38 proc. firm przykłada dużą, a kolejne 13 proc. wręcz bardzo dużą wagę do transformacji cyfrowej.
  • Natomiast już zaledwie 29 proc. badanych wskazało, że ich firmy w dużym lub bardzo dużym stopniu inwestują w technologie cyfrowe dla poprawienia pozycji konkurencyjnej.

KPMG w partnerstwie z Microsoftem opracowało wskaźnik główny monitora transformacji cyfrowej biznesu, który pozwala ocenić nastawienie i gotowość polskich organizacji do procesu transformacji cyfrowej, uwzględnia cztery obszary: strategię cyfryzacji, implementację technologii, cyberbezpieczeństwo i ryzyko oraz potencjał do transformacji. Wskaźnik ten dla biznesów prowadzących działalność w Polsce oceniono na 4,8 na maksymalnie 10 pkt.

Poziom cyfryzacji w Polsce poniżej średniej

Ponad połowa firm w Polsce (51 proc.) dostrzega duże znaczenie transformacji cyfrowej w ich organizacjach, ale jednocześnie tylko 21 proc. planuje zwiększać nakłady na ten cel, a zaledwie 10 proc. zamierza zatrudnić specjalistów w tym zakresie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zdecydowana większość firm w Polsce zamierza utrzymać na niezmienionym poziomie wydatki (73 proc. wskazań) i liczbę pracowników (89 proc.) potrzebnych do realizacji zadań związanych z procesem digitalizacji - wynika z raportu.

Czytaj też: Wirtualizacja pracy będzie nową siłą napędową rynku

Poziom cyfryzacji polskiego społeczeństwa i gospodarki w większości obszarów wypada poniżej unijnej średniej. Pozytywnym wyjątkiem od wielu lat pozostaje sektor finansowy. W porównaniu z innymi państwami regionu, ogólny poziom ucyfrowienia Polski wypada mało optymistycznie.

Według rankingu DESI (Digital Economy and Society Index), czyli indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego krajów Unii Europejskiej, Polska od kilku lat pozostaje na jednym z ostatnich miejsc. Wynika to przede wszystkim z niedostatecznej integracji technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach. Z łącznym wynikiem 41 pkt Polska w 2021 roku wyprzedzała jedynie Grecję, Bułgarię oraz Rumunię i mimo wyraźnego wzrostu, wciąż pozostaje daleko od unijnej średniej, która wyniosła 50,7 pkt w 2021 roku, podkreślono.

Firmy gotowe na cyfrowy skok

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyfryzacja w Polsce poniżej średniej. Firmy mają jednak duży potencjał
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA