×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cyfryzacja edukacji i rekrutacji jest już wszędzie

  • Gabriel Paździor
    GP
  • Opublikowano: 3 lip 2019 11:49

E-dokumenty zmieniają oblicze biznesu, edukacji i HR. Rozliczanie podatku, faktury cyfrowe to codzienność. Z kolei studenci coraz częściej otrzymują dyplomy i zaświadczenia o odbytej nauce cyfrowo. Jak ten trend zmieni karierę i rekrutację?.=

Cyfryzacja edukacji i rekrutacji jest już wszędzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W Polsce w ostatnich latach udało się zcyfryzować np. proces maturalny.
  • Informatyzacja wyników kształcenia spełnia także dużą rolę w rekrutacjach na studia wyższe.
  • W jakim kierunku rozwiną się wszystkie narzędzia rekrutacji? Na to pytanie próbują odpowiedzieć specjaliści zajmujący się tą kwestią zawodowo.

Wyniki egzaminu dojrzałości już teraz są dostępne w wersji papierowej i cyfrowej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej wszystkie dane egzaminacyjne widnieją w centralnej bazie elektronicznej. Jest ona ułatwieniem dla szkół wyższych, które poszukują kandydatów. Zapobiega to oszustwom i przyspiesza weryfikację ubiegających się o miejsca na studia.

- Wyniki matur pobierane są z Krajowego Rejestru Matur - przypomina Maja Możańska z biura ds. kształcenia i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przypomina ona, że oprócz wyników z poszczególnych egzaminów można porównać np. numer świadectwa dzięki bazie. - Dokumenty wydawane są przez jedną jednostkę. Inaczej  jest w przypadku dyplomów akademickich. Istnieją wytyczne, jakie informacje muszą znaleźć się na dyplomie, jednak każda uczelnia posiada prawo do swojego wzoru dyplomu.

Czytaj też: Polska platforma wzbogaci się o nowe bezpłatne kursy

Ciekawe wzorce

Wiosną zeszłego roku ciekawe rozwiązanie wprowadziła też jedna z czołowych uczelni na świecie. W ramach pilotażowego programu na Massachusetts Institute of Technology (MIT) studenci mogą pobrać swoje dyplomy na smartfony. Wykorzystują do tego aplikację open-source o nazwie Blockcerts Wallet. Każdy użytkownik może udostępnić swoje osiągnięcie w mediach społecznościowych lub w ciągu kilku sekund zostać zweryfikowanym przez potencjalnego pracodawcę. Elektroniczne dyplomy wystawiają też np. organizatorzy kursów on-line.

Zapotrzebowanie na pełną cyfryzację procesu rekrutacji i studiów jest ogromne. Może ono dodatkowo usprawnić rekrutację zawodową, zwłaszcza w branżach, gdzie niezbędne jest potwierdzanie wykształcenia czy kwalifikacji kandydatów (np. szkolnictwo, prawo, medycyna etc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyfryzacja edukacji i rekrutacji jest już wszędzie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA