E-dokumenty zmieniają oblicze biznesu, edukacji i HR. Rozliczanie podatku, faktury cyfrowe to codzienność. Z kolei studenci coraz częściej otrzymują dyplomy i zaświadczenia o odbytej nauce cyfrowo. Jak ten trend zmieni karierę i rekrutację?.=

- W Polsce w ostatnich latach udało się zcyfryzować np. proces maturalny.
- Informatyzacja wyników kształcenia spełnia także dużą rolę w rekrutacjach na studia wyższe.
- W jakim kierunku rozwiną się wszystkie narzędzia rekrutacji? Na to pytanie próbują odpowiedzieć specjaliści zajmujący się tą kwestią zawodowo.
Wyniki egzaminu dojrzałości już teraz są dostępne w wersji papierowej i cyfrowej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej wszystkie dane egzaminacyjne widnieją w centralnej bazie elektronicznej. Jest ona ułatwieniem dla szkół wyższych, które poszukują kandydatów. Zapobiega to oszustwom i przyspiesza weryfikację ubiegających się o miejsca na studia.
- Wyniki matur pobierane są z Krajowego Rejestru Matur - przypomina Maja Możańska z biura ds. kształcenia i studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przypomina ona, że oprócz wyników z poszczególnych egzaminów można porównać np. numer świadectwa dzięki bazie. - Dokumenty wydawane są przez jedną jednostkę. Inaczej jest w przypadku dyplomów akademickich. Istnieją wytyczne, jakie informacje muszą znaleźć się na dyplomie, jednak każda uczelnia posiada prawo do swojego wzoru dyplomu.
Czytaj też: Polska platforma wzbogaci się o nowe bezpłatne kursy
Ciekawe wzorce
Wiosną zeszłego roku ciekawe rozwiązanie wprowadziła też jedna z czołowych uczelni na świecie. W ramach pilotażowego programu na Massachusetts Institute of Technology (MIT) studenci mogą pobrać swoje dyplomy na smartfony. Wykorzystują do tego aplikację open-source o nazwie Blockcerts Wallet. Każdy użytkownik może udostępnić swoje osiągnięcie w mediach społecznościowych lub w ciągu kilku sekund zostać zweryfikowanym przez potencjalnego pracodawcę. Elektroniczne dyplomy wystawiają też np. organizatorzy kursów on-line.
Zapotrzebowanie na pełną cyfryzację procesu rekrutacji i studiów jest ogromne. Może ono dodatkowo usprawnić rekrutację zawodową, zwłaszcza w branżach, gdzie niezbędne jest potwierdzanie wykształcenia czy kwalifikacji kandydatów (np. szkolnictwo, prawo, medycyna etc.).


Słowa kluczowe
- Massachusetts Institute of Technology
- Maja Możańska
- Akademia Pomorska w Słupsku
- Kalasoft
- Anna Sikora
KOMENTARZE (0)