-
- •3 sty 2021 6:00
Czy za 5, 10, 15 lat rynek pracy znacznie się skurczy przez digitalizację, robotyzację, cyfryzację? Czy warto wprowadzić dochód podstawowy z myślą o tych, którzy nigdy nie odnajdą się w nowym świecie? Na takie m.in. pytania odpowiedziało PulsHR.pl 15 menedżerów reprezentujących różne branże. Co o cyfrowej przyszłości myślą Jowita Michalska, prezes fundacji Digital University, dr Karol Raźniewski, associate partner w People Advisory Services EY Polska, Andrzej Korkus, prezes EWL, Piotr Wielgomas, prezes Bigram czy Katarzyna Cymerman, dyrektor ds. HR w polskim oddziale Microsoft?

Piotr Wielgomas, prezes Bigram
Robotyzacja oczywiście najmocniej zawsze uderza w stanowiska podstawowe, szczególnie w przemyśle, czy logistyce. Ale widać wyraźnie, że niezwykle będą zyskiwać wszelkie branże i stanowiska związane z przemysłem wiedzy i kreatywności. Dobra edukacja, szczególnie ta odpowiednio przemyślana i skorelowana z potrzebami rynku pracy, stanie się kluczem do sukcesu na tymże rynku.
Znajomość najnowszych rozwiązań, technologii, ale też języków i innych kultur robienia biznesu, będzie niewątpliwie w cenie. To dobra wiadomość dla kreatywnych młodych ludzi, ale też swoisty sygnał i czerwona lampka dla wszystkich pozostałych, którzy te elementy rozwojowe i edukacyjne musza sensownie i konsekwentnie wpleść w swoje dalsze kariery.
Administracja na całym świecie ma tendencję do stałego rozrastania się i oczywiście w sposób stały musi być optymalizowana. Nowe technologie i digitalizacja procesów to wymusi i w pewien sposób ułatwi. Ale wszystkie te osoby będą musiały pomyśleć o swojej przyszłości, bo jednocześnie oczywistym się staje fakt, że na rynku pracy będziemy pozostawać znacznie dłużej niż kiedyś. Dłużej żyjemy i jesteśmy aktywniejsi, systemy emerytalne nie zapewniają dobrych warunków etc. Dlatego proces stałego rozwoju i uczenia się (lifelong learning) będzie dzisiaj nie kolejnym ciekawym wyborem, ale koniecznością zawodową. Podobnie będzie z pracą bardziej projektową, czasową, której będzie więcej niż stałych długich karier w jednej organizacji.
Pandemia dotknęła cały świat, zatem zmiany dotkną wszystkich bez względu na szerokość geograficzną, co pozwoli nam czerpać doświadczenia i praktykę z innych rynków. Nie trzeba będzie wynajdywać koła, ale podpatrywać innych. Choć ja osobiście uważam, że legendarna polska kreatywność i przedsiębiorczość dadzą nam wiele ciekawych rozwiązań lokalnych. Reasumując, jeśli miałbym dać radę uniwersalną, to brzmi ona: uczmy się, rozwijajmy kompetencje i miejmy inicjatywę. (fot. Bigram)



Słowa kluczowe
- RAControls
- Michał Ryszkiewicz
- Aneta Andruszkiewicz
- Kamikaze
- Unibep
- Magdalena Wróbel
- Andrzej Korkus
- KGHM
- EWL
- Marcin Smoroń
- Karol Raźniewski
- InterKadra
- EY
- Magdalena Wyrzykowska-Glezner
- Jacek Opala
- PGE
- Piotr Wielgomas
- Exact Systems
- Bigram
- Joanna Osoba-Botwina
- Jowita Michalska
- Digital University
- Katarzyna Cymerman
- Microsoft
- Piotr Czechowski
- JYSK
- Anna Berczyńska
- ABSL
- IT
- cyfryzacja
- automatyzacja
- robotyzacja
- podsumowania 2020/prognozy 2021
- Katarzyna Rusek
- SAP
KOMENTARZE (3)