×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy: albo cudzoziemcy, albo roboty

Tendencje demograficzne są największym wyzwaniem stojącym przed polską gospodarką w dłuższej perspektywie. Cała Europa się starzeje, ale Polska starzeje się najszybciej - mówi ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Rynek pracy: albo cudzoziemcy, albo roboty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Coraz większa rzesza ludzi starszych, niezdolnych już do pracy i kurcząca się liczba osób zawodowo czynnych to perspektywa polskiej gospodarki na najbliższe dekady - przestrzega ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
 • W krótkim okresie nie ma praktycznie innego rozwiązania niż import kapitału ludzkiego - twierdzi.
 • Drugie rozwiązanie problemu demograficznego w Europie i w Polsce to inwestycje w nowe technologie - robotyzację, automatyzację, cyfryzację - dodaje.
 • Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek będzie brała udział w sesji "Europa w globalnej gospodarce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 13-15 maja 2019 roku.

  Co jest największym wyzwaniem dla Polski w dłuższej perspektywie?

- Demografia. I to problem nie tylko Polski. Cała Europa się starzeje, ale Polska starzeje się najszybciej. W tej perspektywie, do której mamy prognozy, czyli do 2050 roku, zmierzymy się z coraz większą rzeszą ludzi starszych, niezdolnych już do pracy i kurczącą się liczbą osób zawodowo czynnych. Obniżenie wieku emerytalnego w 2017 r. tylko sytuację pogarsza.

Zobacz też: Za 25 lat Polaków będzie mniej o ok. 2,8 mln

Jest jakieś rozwiązanie tego problemu?

- W krótkim okresie nie ma praktycznie innego rozwiązania niż import kapitału ludzkiego. Z tym, że ludzie, których przyciągamy na nasz rynek pracy, w coraz większym stopniu powinni mieć odpowiednie, poszukiwane na tym rynku kwalifikacje. Nie mówimy już o robotnikach niewykwalifikowanych. I na pewno nie powinniśmy zatrudniać pracowników z zagranicy do prostych prac, gdy ich kwalifikacje są znacznie wyższe. To marnowanie zasobów.

Zobacz też: S&P: innowacje, zrównoważony rozwój i demografia słabymi punktami polskiej gospodarki

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Rynek pracy: albo cudzoziemcy, albo roboty
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pracujący 30 lat bez przerwy 2019-04-26 22:26:20

  Podam przykład obca firma w Polsce daje pracownikowi ŁOPATĘ a u siebie KOPARKĘ, pytam dlaczego ponieważ w Polsce pracownik dostaje 1000 euro a u siebie musi mu dać 2500 euro, pytam co to ma za sens , odpowiedź w Polsce wykona 100% normy a u siebie 400% normy zatem zarobi 4 razy więcej i tu sie bierze ten postęp technologiczny, przyczym u siebie musi dbać o zdrowie pracownika zatem ten pracowni dostaje nowoczesny sprzęt do pracy , a w Polsce można pracownikiem ORAĆ ile wlezie. Dopiero ostanie 2 lata coś zmieniają ale jeśli wpuścimy więcej Ukraińców to kolejne lata będą tak jak do tej pory.

 • Simon 2019-04-25 16:55:51

  Naukę pani ekonomistka powinna zacząć od siebie. Polecam Japonię. Niech sprawdzi jaki tam jest wiek emerytalny i dlaczego najstarsze na świecie społeczeństwo radzi sobie bez migrantów. Fakt tamtejsi biznesmeni musieli sobie odpuścić wiele specjalności w jakich specjalizują się nasi. Teraz polscy będą się musieli bardziej przyłożyć zamiast uprawiać ulubioną konkurencję jak za niską płacę wycisnąć z człowieka siódme poty. Alternatywą jest przeprowadzka do Bangladeszu lub likwidacja biznesiku. Myślę, że na takie podejście do emigracji jakie jest w Kanadzie, Australii czy Szwajcarii (czytaj ostra selekcja) wielu się zgodzi. Na takie jak w Niemczech czy Szwecji absolutnie nie. Zresztą tam też ono mocno ewoluuje co pokazały ostatnie wybory i problemy z utworzeniem rządów.

 • Obatel 2019-04-25 16:38:14

  W naszym kraju zdecydowanie jest za dużo różnego rodzaju biurokracji. Petent mając kontakt z organami państwa i samorządowymi oraz agencjami RP jest zmuszony do tworzenia zbędnej dokumentacji dla zbędnych urzędników. I to jest gigantyczny pokład rezerw do zwiększania PKB.

 • Zeghar 2019-04-25 15:20:17

  A wystarczy tylko zacząć dobrze płacić, żeby ludzie nie wyjeżdżali do roboty.

 • Agat 2019-04-25 14:28:03

  "...rozwiązanie problemu demograficznego w Europie i w Polsce to inwestycje w nowe technologie - robotyzację, automatyzację, cyfryzację." A ja naiwny myślałem, że wystarczy więcej dzieci robić... No ale skoro robotyzacja, automatyzacja... zrobi to za nas...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA