- Coraz większa rzesza ludzi starszych, niezdolnych już do pracy i kurcząca się liczba osób zawodowo czynnych to perspektywa polskiej gospodarki na najbliższe dekady - przestrzega ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
- W krótkim okresie nie ma praktycznie innego rozwiązania niż import kapitału ludzkiego - twierdzi.
- Drugie rozwiązanie problemu demograficznego w Europie i w Polsce to inwestycje w nowe technologie - robotyzację, automatyzację, cyfryzację - dodaje.
- Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek będzie brała udział w sesji "Europa w globalnej gospodarce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 13-15 maja 2019 roku.
Co jest największym wyzwaniem dla Polski w dłuższej perspektywie?
- Demografia. I to problem nie tylko Polski. Cała Europa się starzeje, ale Polska starzeje się najszybciej. W tej perspektywie, do której mamy prognozy, czyli do 2050 roku, zmierzymy się z coraz większą rzeszą ludzi starszych, niezdolnych już do pracy i kurczącą się liczbą osób zawodowo czynnych. Obniżenie wieku emerytalnego w 2017 r. tylko sytuację pogarsza.
Zobacz też: Za 25 lat Polaków będzie mniej o ok. 2,8 mln
Jest jakieś rozwiązanie tego problemu?
- W krótkim okresie nie ma praktycznie innego rozwiązania niż import kapitału ludzkiego. Z tym, że ludzie, których przyciągamy na nasz rynek pracy, w coraz większym stopniu powinni mieć odpowiednie, poszukiwane na tym rynku kwalifikacje. Nie mówimy już o robotnikach niewykwalifikowanych. I na pewno nie powinniśmy zatrudniać pracowników z zagranicy do prostych prac, gdy ich kwalifikacje są znacznie wyższe. To marnowanie zasobów.
Zobacz też: S&P: innowacje, zrównoważony rozwój i demografia słabymi punktami polskiej gospodarki
Jak rozumiem, chodzi nie tylko o usprawnienie procedur zezwolenia na pracę, ale o politykę migracyjną.
- Właśnie tak. Chodzi o regulacje, które pozwolą nie tylko przyciągnąć pracowników z zagranicy dorywczo, ale także na to, żeby znaleźli swoje stałe miejsce na rynku pracy, a co za tym idzie, żeby mogli się tu osiedlić, asymilować.
Drugie rozwiązanie problemu demograficznego w Europie i w Polsce to inwestycje w nowe technologie - robotyzację, automatyzację, cyfryzację. Będą one powodowały zmianę struktury zapotrzebowania na kapitał ludzki. Nie sądzę, że robotyzacja i sztuczna inteligencja zabiorą nam pracę, raczej przekierują pracowników na nowe obszary. Pojawią się nowe zawody, będą potrzebne inne kompetencje i umiejętności, i dlatego już dzisiaj należy je budować. Dlatego – i to kolejne fundamentalne wyzwanie – tak bardzo ważna jest edukacja.
Mamy w Europie i w Polsce dwa obszary, które powinny być priorytetem: edukacja i zdrowie. Zdrowie, żeby wydłużyć okres aktywności zawodowej pracowników. Pomińmy tu ustawowe regulacje dotyczące wieku emerytalnego. Już dziś widać, że coraz więcej osób, które przekraczają wiek emerytalny, pozostaje w pracy.
Oczywiście ci ludzie mogą już za chwilę nie mieć wymaganych przez rynek pracy kompetencji, bo tu zapotrzebowanie się zmienia bardzo dynamiczne. Będziemy np. potrzebować wielokrotnie więcej specjalistów umiejących nie tylko programować, ale także rozumiejących biznes, dla którego te programy piszą. Z jednej strony trzeba rozumieć biznes, rozumieć procesy, które w danej branży zachodzą, a z drugiej mieć instrumentarium w postaci znajomości języków programowania. To zadanie dla edukacji. I to do bardzo szybkiej realizacji.
Nie mówimy zatem o klasycznym cyklu edukacyjnym, ale o kształceniu ustawicznym?
- Oczywiście, z tym zastrzeżeniem, że edukacja powinna się zaczynać już w przedszkolu. Trzeba dzieci oswajać z automatyką, z robotami, uczyć je algorytmicznego myślenia, bo te dziedziny będą miały coraz większy wpływ na nasze życie. Roboty już znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle czy usługach. Coraz więcej jest ich także w gospodarstwach domowych.
A przed nami ich zastosowanie chociażby przy opiece zdrowotnej, w tym nad osobami starszymi. Bo za chwilę nie będzie już miał kto opiekować się starzejącym się społeczeństwem. Tę rolę będą przejmowały roboty. Ta nowa rzeczywistość będzie wymagała nowych kompetencji od nas wszystkich. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie konieczności stałego uczenia się, rozumienia zmian, które się dokonują w wyniku cyfryzacji życia, wprowadzania nowych technologii.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (7)