PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coworking wrzuca na luz i czaruje korporacje

Coworking w biurowcu jest równie popularny, co kantyna. Ostatnio zauroczyły się nim korporacje. Jest dla nich buforem rekrutacyjnym i wentylem bezpieczeństwa. W kontekście nowych regulacji ujmujących inaczej niż do tej pory kwestie leasingu – niweluje fiskalne konsekwencje. Do takich m.in. wniosków doszli paneliści sesji Property Forum 2019 „Coworking wciąga. Jak kreować miejsce pełne zadowolonych najemców”.

Coworking wrzuca na luz i czaruje korporacje
Sesja „Biura. Coworking wciąga. Jak kreować miejsce pełne zadowolonych najemców”. Fot. PTWP
REKLAMA

Polski rynek coworkingowy dojrzewa. Wejście amerykańskiego WeWorka i Mindspace przyspieszyły ten proces.

– Skala WeWorka spowodowała, że ten produkt wytworzył samą podażą nowy popyt na znacznie większe moduły prywatnych office suite. Nawet w niektórych przypadkach wydzielonych całych pięter dla najemców. W tym kierunku zmieniał się sektor w zeszłym roku. Zapotrzebowanie na elastyczne biura jest tak duże, że zdarzają się transakcje wynajmu kilkuset biurek na rok, dwa lub trzy lata. To, co widzieliśmy wcześniej za granicą bardzo szybko przyjęło się w Polsce. Było zapotrzebowanie ze strony korporacyjnych klientów, ale brakowało oferty. Sądzimy, że będzie takich firm coraz więcej, nie tylko z sektora bankowego, ale również IT i innych branż – uważa Mikołaj Niemczycki, Associate Coworking Clients Manager, Office Agency Cushman&Wakefield.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Warszawie obecnie mamy około 150 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej, z czego coworking zajmuje około 100 tys. mkw.

– Biura serwisowane mają mniejszy udział w tym segmencie. Kiedyś było odwrotnie. Pokazuje to, że model preferencji się zmienia – dzisiaj przestrzenie coworkingowe zajmują między 3 tys. mkw. a 5 tys. mkw., a nie jak kiedyś średnio 1 tys. mkw. – wylicza Mikołaj Niemczycki.

Ekspert przypomina, że zeszły rok rynek zapamiętał jako rok coworkingowy, ponieważ w sektorze elastycznych powierzchni wynajęto 100 tys. mkw.

– Warszawa pod względem popytu była trzecim miastem w Europie po Londynie i Paryżu. W tym roku odnotowujemy spadek – mamy ok. 30 tys. mkw. Oczywiście do końca roku jeszcze może uda się osiągnąć do 50 tys. mkw. Zatem dynamika się zmienia, ale jest to naturalne na dojrzewającym rynku. Podobnie jak w innych europejskich miastach sektor będzie rósł ok. 30 -40 proc. rocznie – wyjaśnia Mikołaj Niemczycki. 

Zobacz też: Coworking w Polsce. Tak kreuje się miejsce pełne zadowolonych najemców

Coworkowe zamieszanie 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coworking wrzuca na luz i czaruje korporacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA