×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kariera, praca: Kobiet w zarządach giełdowych spółek nieco więcej

  • Autor: jm
  • 21 lis 2016 14:56

• Choć coś drgnęło i kobiet w zarządach spółek spółek giełdowych jest nieco więcej, wciąż należą one do mniejszości. Mimo że eksperci, również ci płci męskiej, od lat podkreślają, że tzw. uwarunkowania charakterologiczne i predyspozycje kobiet czynią z nich idealne kandydatki na prezesów firm.
• Skąd więc ten dyskurs między potencjałem, a jego wykorzystaniem? A co ważniejsze, co zrobić by wyrównać szanse na rynku pracy?

Kariera, praca: Kobiet w zarządach giełdowych spółek nieco więcej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Psycholodzy biznesu podkreślają, że spółki kierowane przez płeć piękną potrafią lepiej ocenić ryzyko i są sprawniej zarządzane. Z czego to wynika? Przede wszystkim kobiety wykazują się większą empatią, potrafią lepiej odnieść się do problemów pracowników, a co ważniejsze - strategicznych klientów firmy. Doskonale wczuwają się w uwarunkowania i charakterystykę danego rynku, lokalnej społeczności i potrafią koncertować się na dalekosiężnych celach. Ponadto kobiety potrafią idealnie wczuć się w problemy i potrzeby innych kobiet, co ma znaczenie zwłaszcza w sektorze usługowym.

Warto tu zaznaczyć, że w Unii Europejskiej 70 proc. ostatecznych decyzji zakupowych podejmują właśnie kobiety, a w Stanach Zjednoczonych Ameryki nawet 80 procent. Do tego dochodzi również aspekt czysto ekonomiczny. W obliczu zmian zachodzących w Unii Europejskiej oraz stale starzejącego się społeczeństwa europejskiego, w dłuższej perspektywie rynek po prostu nie może lekceważyć tak silnej i licznej grupy, jaką są kobiety.

Duże spółki, fundacje, organizacje samorządowe, a nawet Komisja Europejska podejmują szereg działań edukacyjnych i legislacyjnych, by zmniejszyć wciąż gigantyczną przepaść między obiema płciami. Nadal pozostaje sporo do zrobienia, widać jednak niewielki postęp.

Procentowy udział kobiet w organach spółek giełdowych był w latach 2012-2015 rosnący. (fot. morguefile)
Procentowy udział kobiet w organach spółek giełdowych był w latach 2012-2015 rosnący. (fot. morguefile)

Z raportu „Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce 2016”, przygotowanego przez Fundację Liderek Biznesu wynika, że procentowy udział kobiet w organach spółek giełdowych był w latach 2012-2015 rosnący.

Na rynku głównym wzrósł on o nieco ponad 1 punkt procentowy. W podanym okresie wzrósł z 12,09 procent do 13,62 procent. Wyższy udział kobiet we władzach, choć mniejszy wzrost na przestrzeni tych czterech lat, odnotowały spółki z rynku NewConnect. Zwiększył się on z 18,75 procent w roku 2012 do 19,45 procent w 2015 r. Statystyki wyglądają lepiej w przypadku zasiadania kobiet w radach nadzorczych. Na obu rynkach zaobserwowano pozytywny trend. W roku 2015 w spółkach z rynku NewConnect kobiet było aż 21,5 procent, a w spółkach rynku głównego 14,5 procent.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kariera, praca: Kobiet w zarządach giełdowych spółek nieco więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA