×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej pracy zdalnej. Mniejsza kontrola i zaufanie wzmacniają zaangażowanie

 • Justyna Koc
  jk
 • 10 sie 2020 12:15

Pandemia wpłynęła na upowszechnienie się elastycznych form pracy - również w organizacjach, które nie miały w planach rezygnacji z obecności pracowników w biurze - wynika z raportu „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany", przygotowanego przez agencję Antal oraz Cushman & Wakefield.

Coraz więcej pracy zdalnej. Mniejsza kontrola i zaufanie wzmacniają zaangażowanie
Już 78 proc. badanych oczekuje przynajmniej trzech lub więcej dni w miesiącu pracy zdalnej (średnio 5 dni). (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Już 78 proc. badanych oczekuje, że przynajmniej przez trzy dni (lub więcej) w miesiącu będzie pracować zdalnie.
 • Ankietowani cieszą się dużą elastycznością godzin pracy - tylko co dziesiąty respondentów ma sztywne godziny pracy (bez wyjątków).
 • W czasie pracy zdalnej 43 proc. pracowników ocenia poziom zaufania ze strony pracodawcy bardzo dobrze, a 40 proc. - dobrze.

Przed pandemią co trzeci badany nie mógł pracować zdalnie w swej organizacji. Ale jednak 70 proc. uczestników badania Antal oraz Cushman & Wakefield: „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany" w mniejszym lub większym stopniu korzystało z tego rozwiązania. Pracownicy mieli możliwość takiej formy aktywności zawodowej średnio 5 dni w miesiącu, lecz jednak nie wykorzystywali ich w pełni.

Z badania wynika, że najmłodsza generacja - pokolenie Z - w najmniejszym stopniu wybierała ewentualność pracy zdalnej. Wynikało to z braku odpowiedniego doświadczenia i wiedzy oraz czerpania największych korzyści z pracy wśród bardziej doświadczonych współpracowników.

Podczas epidemii w Polsce 54 proc. specjalistów i menedżerów pracowało w pełni zdalnie, a 25 proc. w przeważającej części, bywając od czasu do czasu w biurze. Upowszechnienie się pracy zdalnej w dobie pandemii wpłynęło również na prognozowany wzrost takich możliwości w przyszłości. 46 proc. badanych sądzi, że wymiar pracy zdalnej w ich organizacjach zwiększy się, a jedynie 14 proc. zdecydowanie wyklucza taką możliwość.

Czytaj też: Praca z domu czy w biurze? Te firmy nie mają tego dylematu

Również z badania Hays Poland wynika, że 67 proc. pracowników patrzy dziś na pracę zdalną bardziej pozytywnie, a zaledwie 3 proc. deklaruje negatywne podejście do pracy w domu. Jednocześnie 30 proc. respondentów nie zmieniło zdania o tej formie świadczenia pracy. Tę grupę mogą w dużej mierze tworzyć osoby, które już wcześniej jej doświadczyły na większą skalę; okres pandemii tylko potwierdził ich przekonania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz więcej pracy zdalnej. Mniejsza kontrola i zaufanie wzmacniają zaangażowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jagna 2020-08-10 16:14:57

  Jak home office wpływa na rynek biurowy i efektywność pracy : walterherz.com/pl/a/jak-home-office-wplywa-na-rynek-biurowy-i-efektywnosc-pracy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA