PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rezygnacja z etatu opłaca się. Robi to coraz więcej Polaków

  • jk
  • 5 paź 2022 13:45

Z roku na rok freelancing cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Wolnych strzelców pracuje dziś ponad 300 tys. – to aż o 11 proc. więcej niż przed rokiem.

Rezygnacja z etatu opłaca się. Robi to coraz więcej Polaków
Najwięcej freelancerów zajmuje się copywritingiem i social mediami (Fot. Ave Calvar/Unsplash)
REKLAMA
  • W ciągu ostatniego roku co dziesiąty badany dobrowolnie zrezygnował z pracy na etacie na rzecz freelancingu - wynika z raportu Useme.
  • Wolni strzelcy w Polsce to głównie millenialsi. Blisko połowa (47,9 proc.) osób wykonujących ten rodzaj pracy jest między 26. a 35. rokiem życia.
  • Najwięcej freelancerów zajmuje się copywritingiem i social mediami - 26,9 proc. Licznie reprezentowani są również graficy - tą dziedziną zajmuje się 17,6 proc.

Useme jak co roku przygotowało raport „Freelancing w Polsce”, przedstawiający sytuację wolnych strzelców. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 1000 specjalistów.

– Upowszechnienie w ciągu ostatnich dwóch lat pracy zdalnej i systemu hybrydowego, a co za tym idzie częstsze wykorzystywanie cyfrowych narzędzi do komunikacji i pracy w zespole, znacząco wpłynęły na rozwój freelancingu. Jest on szczególnie popularny wśród pokolenia Y, czyli millenialsów. W Polsce jest już ponad 303 tys. freelancerów, co oznacza wzrost o 11,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To więcej niż prognozowaliśmy i w przyszłym roku spodziewamy się co najmniej tak samo wysokiego wzrostu. Freelancing jako sposób zarobku jest coraz częściej wybierany przez osoby chcące zapewnić sobie większą niezależność finansową – komentuje Przemysław Głośny, CEO Useme.

Kim jest polski freelancer?

Niezmiennie od kilku lat cechą charakterystyczną polskiego freelancingu jest równouprawnienie, podczas gdy na świecie na ten rodzaj pracy decydują się głównie mężczyźni.

Wolni strzelcy w Polsce to przede wszystkim millenialsi. Blisko połowa (47,9 proc.) osób wykonujących ten rodzaj pracy jest między 26. a 35. rokiem życia. Grupy starsze (36-45 lat) i młodsze (18-25 lat) to kolejno 22,9 proc. i 18,2 proc. badanych.

Czytaj też: Zrobili to i czują się o wiele lepiej. Większość pracowników chwali sobie ten krok

Zdecydowana większość polskich freelancerów to mieszkańcy większych miast - 69,8 proc. Kolejną grupą wolnych strzelców są mieszkańcy miejscowości powyżej 500 tysięcy mieszkańców - 37,4 proc. lub do 500 tysięcy - 22,1 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rezygnacja z etatu opłaca się. Robi to coraz więcej Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA