×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej osób na urlopach dla rodziców

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 20 wrz 2017 21:42

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało najnowsze dane dotyczące liczby osób korzystających z urlopów dla rodziców. Okazuje się, że ich liczba rośnie. Od stycznia do sierpnia 2017 było to już 543,9 tys. osób w tym 426,9 tys. kobiet i 117 tys. mężczyzn. - To o 23,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. - podkreśla resort rodziny.

Coraz więcej osób na urlopach dla rodziców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak przypomina MRPiPS, gdy na świat przyjdzie nowy członek rodziny nowo upieczonym rodzicom przysługują dwa rodzaje płatnego urlopu: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). Razem to 52 tygodnie urlopu przysługującego na opiekę nad dzieckiem.

Pierwszy z nich skierowany jest zarówno do matki, jak i ojcca dziecka. - Należy jednak pamiętać, że pierwsze 14 tygodni przysługuje wyłącznie matce. Pozostałymi 6 tygodniami rodzice mogą się dowolnie podzielić - zaznaczają urzędnicy.

 

Jak wynika z danych resortu, w sierpniu 2017 roku z podstawowego urlopu macierzyńskiego uprawniającego do pobierania zasiłku macierzyńskiego, skorzystało ponad 124,5 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn.

Z kolei w przypadku urlopu rodzicielskiego rodzice dowolnie mogą decydować które z nich spędzi ten czas z dzieckiem. Okazuje się też wzrósł odsetek rodziców korzystających z tego rozwiązania. W ubiegłym roku wyniósł on 311,1 tys. osób (od stycznia do sierpnia). Obecnie wzrósł do 317,2 tys.

Warto pamiętać, że po narodzinach dziecka ojcowie mają do dyspozycji dwutygodniowy urlop ojcowski. Dane MRPiPS pokazują, że korzysta z nich coraz więcej mężczyzn. W tym roku od stycznia do sierpnia 2017 jest to już 107,1 tys. ojców. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 92,1 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej osób na urlopach dla rodziców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA